Kdo se někdy zabýval tím, co je to vlastně cloud, narazil určitě na dělení, pojmenované zkratkami IaaS, PaaS a SaaS. Poskytovatelé cloudových služeb nabízejí většinou všechny tyto tři služby, přičemž každá se hodí pro určitý typ zákazníků a u každé této služby má poskytovatel trochu jinou roli.
Když začneme tím nejjednodušším pojetím cloudu, hovoříme o IaaS, což česky řečeno znamená infrastruktura jako služba. Ta většinou slouží firmám, které nahrazují své zastaralé IT prostředky. Jedná se tedy zejména o pronájem virtuálních serverů a také pronájem virtuálního datového centra a výkonu.
Využívají jej především firmy, které již nechtějí dále investovat do nákupu vlastního hardwaru, ale zároveň využívají software třetích stran, jako je např. účetní systém HELIOS, který mají licencovaný přímo pro své potřeby.
Taková firma si tedy pronajme virtuální server v cloudu, na němž je i v tomto režimu za měsíční poplatek k dispozici aktuální verze operačního systému Windows či Linux (u placených distribucí). Na tento server si může nainstalovat svůj software, za který platí tak, jak byl dosud zvyklý.
Pro běžného uživatele to ve firmě nepřináší žádná úskalí, zaměstnanci se standardním způsobem přihlásí do systému na svém počítači a pracují ve stejném prostředí se stejnými nástroji.
Poskytovatel cloudu se však v tomto případě nestará o výkon a kapacitu datového úložiště, tyto věci si hlídá zákazník a sám si nastavuje parametry tak, jak potřebuje.
SaaS je komplexní cloud
Druhým cloud přístupem, který bychom mohli vnímat jako takový mezistupeň, je využití PaaS, což znamená platforma jako služba a tento specifický produkt je vhodný zejména pro firmy, které se zabývají vývojem aplikací. Poskytovatel v takovém případě nabízí zákazníkovi určité prostředí, v němž on dále tvoří vlastní produkty.
Posledním, dalo by se říci skutečně všestranným přístupem, je SaaS, tedy software jako služba. Zákazník se v takovém případě vůbec nezajímá ani o hardware a jeho výkon, ani o operační systém či software a aktualizace. Za měsíční poplatek má k dispozici licence ke všem aplikacím, které potřebuje využívat.
"Typicky jde o ERP či CRM systémy jako třeba CRM Sugar. Zákazník má ve firmě pět uživatelů, kteří se systémem pracují, tak si koupí pět uživatelských přístupů a více neřeší. Používá pak aplikaci, která je provozovaná poskytovatelem a za ním jdou veškeré licenční politiky i aktualizace a zabezpečení. Poskytovatel má v takovém případě na starosti i sledování výkonu a kapacity úložiště a automaticky je optimalizuje. Cloud v podobě SaaS je vhodný hlavně pro obchodní organizace, protože ty vždy pracují s nějakými podnikovými systémy, ať už jde o skladové, účetní, personální či marketingové aplikace a běžně využívají i kancelářské nástroje jako Office 365, nebo Google Apps, což jsou zcela typičtí zástupci SaaS v cloudu. Uživatelé se do cloudových aplikací přihlašují ve většině případů přes webové rozhraní," říká Petr Loužecký, expert na cloud a ředitel cloudových služeb společnosti Algotech.
Cloud znamená úsporu za licence i hardware
Přechod do cloudu má veliký význam zejména v úspoře nákladů. V Případě IaaS odpadají zákazníkovi jednorázové investice do lokálního serveru, jeho zabezpečení i zálohování a dále investice do licencí OS, protože cloudové licence Microsoftu se řídí jinými pravidly.
V on-premise variantě musí firma nakoupit pro každého uživatele licenci bez ohledu na to, kolik jich bude většinově se systémem pracovat. Typicky jde třeba o situaci, kdy má firma určitý počet zaměstnanců a sezónně najímá brigádníky navíc.
Každý brigádník, i kdyby pracoval pouze měsíc, musí mít vlastní licenci. V cloudu nic takového neexistuje, zákazník zaplatí měsíční poplatek za OS a poskytovatel již dále neřeší, kolik uživatelů se systémem bude v průběhu roku pracovat.
Pokud zákazník zvolí variantu SaaS, platí pro něj to samé a tento princip se promítá i do využívání aplikací třetích stran. Pokud firma přijímá sezónně brigádníky navíc a jinak má menší počet uživatelů, tak si dokoupí licence pouze pro dané měsíce a nemusí jich udržovat celoročně maximální počet.
Velkou výhodou u SaaS je i fakt, že veškerý výkon pro grafické aplikace se generuje v cloudu, takže v případě firem, které se specializují např. na práci v CADu, projektanti nepotřebují supervýkonné notebooky za stovky tisíc korun.
Stačí jim zařízení s mírně nadprůměrnou výbavou, protože počítač slouží prakticky pouze k vizualizaci dat, která se vytvořila za využití cloudových aplikací a virtuálního serveru s vysokým výkonem.
Článek Algotech, a.s. ze dne středa 26. ledna 2022
Výhody migrace do cloudu v kontextu se zavedením směrnice NIS2
Omnichannel dokáže zajistit optimální formu komunikace se zákazníky
Český cloud a jeho výhody pro podnikání
ERP v cloudu s garancí bezpečnosti a dostupnosti dat
Digitalizace představuje pro firmy plnou transformaci podnikání
Bezpečný eGovernment cloud computing pro státní správu
Komplexní interpretace firemních dat pomocí ERP
Bezpečnost dat by měla být i pro malé firmy prioritou
Efektivní práce s daty pomocí umělé inteligence v cloudu
Jak fungují různé typy služeb v cloudu a pro koho se hodí
Bezpečnost dat v cloudu se zárukou certifikace podle mezinárodního standardu
Výhody lokálního cloudu v Česku
Propojení CRM a ERP systémů přináší firmám značné výhody
Profesionální Sugar CRM rozhýbe váš byznys naplno
Migrace serveru do cloudu je výhodným řešením za Windows Server 2008 bez podpory
Cloud může pomoci obcím s plněním požadavků na GDPR
Rozvoj cloudových služeb poskytuje klientům další novinky a inovace
Cílem ochrany dat v cloudu je zajistit jejich bezpečnost
Zvýhodněná akční nabídka cloudových služeb
Cloud s maximální garancí dostupnosti dat
České firmy preferují tuzemské poskytovatele cloudových služeb
Snadné řešení pro firemní informační systém v cloudu
Český cloud zajišťuje bezpečný a spolehlivý provoz informačního systému pro realitní makléře
Sugar - flexibilní a jednoduché CRM z pohledu uživatele i administrátora
Callcentrum v cloudu jednoduše a rychle
Profesionální správa a řízení obsahu jako služba
Datové centrum pro AlgoCloud se rozšiřuje o další technologie
Kontaktní centrum v cloudu s podporou firemní logistiky
Algotech partnerem historicky prvního ročníku kryathlonu
Service Desk Algotech plní očekávání zákazníků
Praktické zkušenosti s oblastí analytického reportingu
Případové studie Algotech na Oracle Day 2014
ERP Oracle JD Edwards řídí klíčové firemní procesy společnosti SILON
Kontaktní centrum v cloudu AlgoCC získává řadu novývh zájemců
Cloudové aplikace na konferenci Oracle SaaS Day
AlgoCC - moderní kontaktní centrum v cloudu na konferenci Avaya Forum 2014
ALGOTECH zvyšuje počet zaměstnanců
Roman Kopecký na výročním setkání skupiny Oracle
AlgoCC - kontaktní centrum v cloudu
Algotech představil poslední novinky a partnerská řešení
Zákaznický den Algotech 2014 představí nejnovější trendy v ICT
ERP v Algocloudu pro 2P Commercial Agency
Nadační fond Algo s podporou Memoriálu Aleše Hřebeského
Zabezpečený digitální archiv v cloudu pro OSPAP dodají společně Algotech a SEFIRA
Algotech se představil jako Platinum partner konference Avaya A-Power 2014