Věnuj počítač - to je dlouhodobý projekt ASEKOLu na podporu sběru a recyklace počítačů a notebooků od firem z celé ČR. Podle výzkumu totiž až v 80 % případů nakupují firmy nové zařízení mnohem dříve, než staré skutečně doslouží. Tyto funkční přístroje chce ASEKOL po repasování předávat dětem z dětských domovů.
Průzkum společnosti ASEKOL ukázal, že 80 % firem nakupuje počítače jednou za dva až pět let, přičemž faktická životnost počítačů dosahuje i deseti let. Vzniká tak spousta elektroodpadu, který často zůstává ve firmách, nevyužitý. ASEKOL bude od přihlášených firem svážet vyřazené počítače a navíc jim poskytne tzv. E-box, do nějž budou moci zaměstnanci vhazovat ostatní drobný elektroodpad. O tuto nádoby si může firma zažádat bezplatně u společnosti ASEKOL.
"Všechna zařízení zkontrolujeme, ta nefunkční poputují k recyklaci a funkční počítače zrepasujeme a předáme k dalšímu využití například dětem z dětských domovů. Děti počítač využijí nejen jako nástroj pro komunikaci s rodinou či kamarády, ale hlavně ke studiu. Navíc je pro nejmladší generaci práce s počítačem naprosto samozřejmá a neumí si bez ní představit život. Děti z dětských domovů přece vůbec nejsou jiné," říká Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL.
Projekt má za cíl nejen podpořit sběr počítačů a notebooků, ale elektrozařízení celkově. V červenci a srpnu 2011 budeme ASEKOL firmy kontaktovat a zvát je jak k účasti na tomto projektu Věnuj počítač, tak i k dlouhodobé spolupráci na odděleném sběru elektrozařízení, tedy sběru zařízení nepocházejících z domácností přímo od koncových uživatelů. Věnuj počítač navíc bude fungovat i jako osvěta pro jednotlivé zaměstnance a povede k lepšímu porozumění možností třídění elektroodpadu.
Akce navazuje na podobně zaměřený a velmi úspěšný projekt Věnuj mobil. Jen v jeho školní části se za jedno pololetí podařilo vybrat 42000 mobilních telefonů. "Věříme, že Věnuj počítač bude minimálně stejně tak úspěšný projekt, jako je Věnuj mobil. Je potřeba neustále upozorňovat na možnosti sběru elektroodpadu a motivovat k tomu, aby jej lidé třídili," říká Ansorgová.
Firma, která odevzdá nejvíce počítačů a notebooků navíc získá zajímavé ceny. Každá firma rovněž v rámci souběžného projektu Ekologická firma získá možnost používat jeho logo a obdrží certifikát společenské odpovědnosti.
Článek Asekol s.r.o. ze dne čtvrtek 14. července 2011
Sběr staré výpočetní techniky v Praze
Funkční mobily pro děti z dětských domovů
Fond ASEKOL: sběr a recyklace elektrozařízení s dotací
Češi v roce 2011 vytřídili 44747 tun elektroodpadu
Červené konejnery pro Prahu: vysloužilé elektrospotřebiče nepatří do směsného odpadu
Vánoce vygenerují 2000 tun elektroodpadu
Červené kontejnery na elektroodpad již také v Praze
Věnuj počítač: repasovaná výpočetní technika pro děti z dětských domovů
Zpětnému odběru elektrozařízení v ČR je 5 let
Na letišti Ruzyně se otevřela brána Muzea spotřebičů
Češi po letošních Vánocích vyřadí přes 3000 tun elektrozařízení
Městský soud v Praze nezrušil zápis společnosti ASEKOL v seznamu kolektivních systémů
ASEKOL snižuje recyklační příspěvky u dalších 15 druhů elektrozařízení
Na přelomu roku se lidé zbaví starých spotřebičů ve třech vlnách
V akci Recyklománie lidé vrátili k recyklaci 20 000 televizí a monitorů
Výběrové řízení na svoz elektrozařízení
Recyklománie pro velký zájem prodloužena o dva týdny
ASEKOL během října rozpoutá Recyklománii
Přihlaste vaši školu dp programu Recyklohraní
Zpětný odběr elektrozařízení od domácností meziročně vrostl o desítky procent