Multifunkční sál Masarykovy univerzity v Brně, který vybavila společnost AUDIOPRO, využívá stejné technologie jako Evropský parlament nebo NATO. Implementace zahrnuje také konferenční systém Bosch DICENTIS, který umožňuje hybridní jednání s možností vzdáleného přístupu. Toto řešení je jedním z prvních svého druhu na světě a reaguje na potřebu efektivní komunikace i v mimořádných situacích, jako byla pandemie koronaviru.
Masarykova univerzita (MUNI) se může pochlubit novým multifunkčním sálem v historické budově na Komenského náměstí v Brně. Tento prostor, určený pro více než sto účastníků, je vybaven nejmodernějšími audiovizuálními technologiemi a umělou inteligencí.
Bývalé sídlo Lékařské fakulty má od září 2024 k dispozici moderní multifunkční prostor s působivým interiérem a důmyslným ambientním osvětlením. Je určen jak pro výuku či jiné odborné přednášky a události, tak pro jednání a hlasování akademických orgánů MUNI.
Dění v sále pokrývají tři kamery Avonic CM93-IP s integrovanou technologií AI Tracking pro automatické sledování mluvčích. Tyto PTZ kamery zajišťují plynulý přenos obrazu a jsou propojeny s konferenčním systémem Bosch DICENTIS, což představuje další technologickou premiéru. Kamery Avonic zde navíc znovu dokazují, že jsou spolehlivou volbou pro organizace, které potřebují vysokou úroveň automatizace a snadné použití.
Bosch Dicentis Hybrid Meeetings funguje jako most, který vzdáleným účastníkům poskytuje stejnou úroveň funkcionality a uživatelského zážitku jako těm v jednací místnosti. Z domácího prostředí nebo jiných vzdálených míst mohou v reálném čase jednání sledovat jednání, hlásit se do rozprav, promlouvat, hlasovat, prohlížet sdílené dokumenty nebo mít k dispozici okamžitý automatický přepis z výstupů ostatních mluvčích.
Cloudová platforma Bosch navíc zajišťuje robustní šifrování dat, což je pro prostředí vyžadující vysokou míru zabezpečení obzvláště důležité. Cloudová infrastruktura systému Bosch je certifikovaná a prochází pravidelným testováním, čímž chrání citlivé informace akademických orgánů před neoprávněným přístupem.
Pro ozvučení sálu byly zvoleny designově nenápadné stropní reproduktory Biamp DX-IC6, které poskytují rovnoměrné pokrytí a vynikající reprodukci mluveného slova. Všech 106 míst je vybaveno vlastními mikrofony Bosch DICENTIS Flush, které jsou úhledně zapuštěny do povrchu stolů a obsahují moduly pro bezkontaktní čtečky, tlačítka pro přihlášení k rozpravě a hlasování.
Do ovládání a chodu konferenčního systému Bosch DICENTIS výrazně promlouvá technologické řešení italské společnosti Cedat85, která se specializuje na řešení pro automatické přepisování, překládání či titulkování mluveného projevu. Její systémy Digital4Democracy a CABOLO se začínají uplatňovat i na českém trhu.
V současné době je využívá řada veřejných institucí, především Evropský parlament, v jehož složitém vícejazyčném prostředí tato technologie s využitím umělé inteligence bravurně zvládá transkripční a překladatelské služby. Titulkuje ve více než 30 jazycích a podporuje sofistikovaný systém automatického překladu do více než 60 jazyků.
"Cedat85 nám pro projekt nového multifunkčního sálu Masarykovy univerzity v Brně dodal dvě součásti tohoto řešení. Prvním z nich je uživatelské rozhraní, které nám pomáhá Bosch DICENTIS lépe ovládat a zároveň rozšiřuje systém o funkce, které DICENTIS sám o sobě neumí. Požadavkem MUNI, kterému jsme díky Cedat85 mohli vyhovět, byla např. možnost hlasovat po jednotlivých komorách senátu. Druhým je pak technologie Digital4Democracy, která zde pomocí umělé inteligence v reálném čase provádí přepis z jednání. Z každého jednání je tak pořízen audio záznam, video záznam a písemný přepis, který je velmi přesný a představuje pro akademické pracoviště významnou úsporu času i práce. Přepisy z jednání se dříve pořizovaly tak, že byl záznam nahrán na diktafon a přepisovatelka jej musela přepsat ručně. Zde tuto funkci nahrazuje umělá inteligence," říká Michal Černý ze společnosti AUDIOPRO.
Distribuci audiovizuálního obsahu obstarávají ověřené technologie značky WyreStorm, které jsou ideální právě pro větší konferenční místnosti, učebny nebo prostředí s vysokými nároky na kvalitu přenosu. I v tomto případě zde byla poprvé v živém projektu aplikována jen pár měsíců stará technologie DANTE AV-A.
Nový sál není určen pouze pro potřeby Akademického senátu a Vědecké rady MUNI. Slouží také jako multifunkční místnost pro standardní výuku či jiné odborné přednášky a události.
V takovém případě jsou k dispozici počítače předsedajícího i operátora, ze kterých lze přes projektory Epson na plátnech Kauber prezentovat výukové materiály, anebo používat službu Microsoft Teams, která využívá i PTZ kameru Avonic umístěnou v čele sálu.
I zde lze pomocí umělé inteligence v kameře řečníka sledovat a držet ho v optimální kompozici. Do stolu pro předsedající jsou navíc instalovaná přípojná místa od společnosti Panconnect. Ta umožňují přednášejícím přinést si například notebook a přes USB-C nebo HDMI rozhraní promítat obsah z vlastního zařízení.
Tento sál představuje významný krok vpřed v oblasti využití moderních technologií pro podporu demokratických procesů a efektivní komunikace nejen v akademickém prostředí.
Článek AUDIOPRO s.r.o. ze dne pondělí 9. prosince 2024
Selhání technologií má negativní vliv na produktivitu týmové práce
Nový multifunkční sál Masarykovy univerzity ovládají špičkové AV technologie
Technologie maskování zvuku zlepšuje kancelářské pracovní prostředí
Široké uplatnění profesionálních kamer Avonic
Jaký zvolit formát obrazu televize nebo projektoru
Nejčastější technické problémy videokonference
Motorizovaná projekční plocha Screen Innovations Short Throw Lift
Technologické novinky Biamp - konferenční videobar a kompaktní kamera
Umělá inteligence pomáhá v komunikaci mezinárodních pracovních týmů
Technologické novinky pro funkční řešení home office
Přepis řeči s využitím AI šetří firmám pracovní čas
Technologie přepisu řeči Cabolo s podporou AI
Profesionální dvoupásmová bateriová reprosoustava Electro-Voice EVERSE 12
Společné řešení satelitního internetu Peplink a Starlink v nabídce AUDIOPRO
Konferenční technika Biamp Parlé s certifikací pro Microsoft Teams
Pracovní schůzky s podporou umělé inteligence
Dokonalá projekce v nezatemněné místnosti
Profesionální kamery Avonic pro videokonference, vzdělávání a zdravotnictví
Moderní technologie přinášejí seniorům kontakty, zábavu i možnosti pro další vzdělávání
Levné komponenty mohou zkazit jednání videokonference
Ovládání videokonference pomáhá v uplatnění na trhu práce
Moderní kanceláře mají dnes mnoho podob
Univerzální konferenční soundbar Biamp Parlé pro videokonference
Vokkero - bezdrátový komunikační systém do hlučného prostředí
Kanceláře a pracoviště jsou stále více home office friendly
Akustický design pomáhá zajistit klid na práci a bezpečí citlivých informací
Formy pracovní spolupráce se rychle mění s podporou nových technologií
Jedinečný průvodcovský systém postavený na technologii Biamp
Flexibilní projekční plátna Screen Innovations
Moderní udržitelné technologie vládnou kancelářím budoucnosti
Chytrá řešení pro zastínění prostor v interiéru
Jaká je budoucnost sdílených kanceláří
Nezávislý zdroj energie s palivovými články SFC Energy Efoy
Zabudované reproduktory do interiéru jako zdroj kvalitního zvuku
Digitální technologie posouvají moderní medicínu
Flexibilní projekční plochy Screen Innovations pro domácnosti i firmy
Videokonference v advokacii a právních službách
Umět používat videokonference je dnes již nutnou dovedností zaměstnanců
Týmová spolupráce s podporou BYOM Mersive
Firmy přizpůsobují své zasedačky a investují do kvalitní komunikační techniky
Komunikátory Vokkero Guardian Show
Podpora flexibilní formy práce a sdílení pracovního místa se stává trendem pro moderní kancelář
Bezdrátový prezentační systém Modena
Obrazové a zvukové komunikační technologie Biamp Systems
Interaktivní komunikace s chytrým systémem Kaptivo
Chytré technologie pro zasedačky vybírejte pečlivě
Úsporné videokonference zatlačují služební cesty
Zajištění kompatibility aplikací pro videokonference je prevencí před technickými problémy