V Evropské unii činí průměr odškodného za užívání nelegálního softwaru 371 tisíc korun, v Česku je to zatím zhruba polovina. Tyto částky se však rok od roku zvyšují - autorský zákon totiž umožňuje poškozeným softwarovým firmám požadovat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru.
Užívání nelegálního softwaru může přijít velmi draho. Firma přistižená v Česku při užívání pirátského softwaru totiž za škody způsobené softwarovým firmám zaplatí v průměru 200 tisíc korun. V Evropské unii tato částka dokonce činí 371 tisíc korun*. Zatímco na odškodnění v Evropské unii loni zaplatily o devět procent více než v roce 2005, v Česku tento meziroční nárůst činil dokonce 25 procent. Vyplývá to z analýzy mezinárodní protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance), která monitoruje softwarové pirátství a aktivně proti němu bojuje.
"K částce 200 tisíc korun je nutné ještě přičíst náklady na zdlouhavé právní řízení a také získání legálních licencí softwaru. Pirátské firmy tak mnohdy zaplatí více než trojnásobek ceny softwaru pořízeného legální cestou," řekl tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč. Autorský zákon totiž umožňuje poškozeným softwarovým firmám požadovat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru. "Zaplacení pokuty a odškodnění v žádném případě pirátský software nelegalizuje. Nelegální software se musí odinstalovat, a pokud jej chce firma nadále používat, tak jej musí získat legální cestou, tedy nejčastěji nákupem," dodal Jan Hlaváč.
Tuzemské společnosti platí na odškodnění a pokutách rok od roku více. "V průměru meziroční nárůst představuje zhruba 25 procent. V devadesátých letech byla odškodnění - mimosoudní i stanovená soudem - relativně nízká, zato nyní se začínají šplhat do značných výší. Během několika let mohou dosáhnout evropského průměru 371 tisíc korun," řekl Jan Hlaváč. V případě tuzemských firem činila nejvyšší náhrada za užívání pirátského softwaru 420 tisíc korun.
Mnoho společností se obvykle snaží o mimosoudní vyrovnání, avšak závažné případy porušení autorského práva nakonec končí u soudu. Zde pak hrozí obžalovaným vysoké peněžité tresty, či dokonce trest odnětí svobody až na pět let. "Vyšetřování a soudní řízení navíc často trvá i déle než rok, takže pracovní režim dotčené osoby je narušen na dlouhé měsíce. V ohrožení je navíc dobré jméno firmy," dodal Jan Hlaváč.
Co do množství případů softwarového pirátství se podle statistiky BSA na prvním místě umístila Praha (25 %), následovaly Jihomoravský kraj (13 %) a Ústecký kraj (12 %). Na tyto kraje připadá polovina všech případů porušování autorského práva k softwaru a třetina způsobené škody. Z policejních statistik vyplývá, že více než 94 procent jimi evidovaných případů je objasněno.
Nelegální software ohrožuje zabezpečení firmy
Pokud firma užívá nelegální software, vystavuje riziku velmi významnou část svých aktiv - firemní informační systém. Nelegální software totiž bývá často zdrojem virové nákazy či jiných škodlivých kódů (tzv. malware), které ohrožují bezpečnost firmy a dávají prostor ke zneužití dat. Nedávný průzkum provedený analytiky společnosti IDC* zjistil, že 59 procent souborů stahovaných z výměnných sítí (peer-to-peer) je neúplných nebo obsahuje škodlivý kód. "Navíc se firma vystavuje riziku dalšího vyšetřování, protože policie při ověřování legálnosti softwaru nepřímo analyzuje i hospodaření firmy. Existují případy, kdy policie narazila například na nesrovnalosti v účetnictví či smlouvách a ty pak dále vyšetřovala," dodal Jan Hlaváč.
Nejúčinnější obranou proti softwarovému pirátství je prevence. Ideální je provádění pravidelných softwarových auditů, jež případný nelegální software bezpečně odhalí. Rovněž je důležité zavést administrativní opatření včetně dodatků do pracovních smluv, v nichž by mělo být popsáno, jak se má se softwarem a výpočetní technikou nakládat.
V Česku se užívá 40 procent softwaru nelegálně. Doposud naměřená míra softwarového pirátství v Evropské unii dosáhla 36 procent, přičemž hodnoty pro jednotlivé státy se pohybují od závratných 64 procent v Řecku až po nejnižší hodnotu 26 procent v Rakousku a Finsku.
Podle analýzy IDC by v České republice snížení míry pirátství o deset procentních bodů mohlo během čtyř let vytvořit až 2900 nových pracovních míst, posílit tuzemskou ekonomiku o 20,6 miliardy korun (950 mil. USD) a do státní kasy přinést na daních 2,1 miliardy korun (96 mil. USD).
Všem zájemcům o problematiku softwarového pirátství je k dispozici infolinka BSA 224 811 748. Na ni se lze obrátit i anonymně s jakýmikoli dotazy. Veškerá komunikace je přísně důvěrná a hovory nejsou zaznamenávány.
Článek Business Software Alliance ze dne středa 7. března 2007
Digitální protekcionismus brání rozvoji mezinárodního digitálního obchodu
Globální cloud computing omezuje protichůdná legislativa států
V Praze a na Ústecku se řeší nejvíc případů softwarového pirátství
Česko ztrácí konkurenceschopnost v oblastech IT
Téměř polovina Čechů si pořizuje software nelegálním způsobem
Pozor na klamavou fakturou s nabídkou Office 2011
Finanční postih a ztráta bezúhonnosti odrazují od softwarového pirátství
V Česku je instalováno 36 procent softwaru nelegálně
BSA podezírá 12 tisíc českých firem z možného užívání nelegálního softwaru
Za nelegální software v roce 2011 firmy zaplatí 260 tisíc korun
Před Vánocemi roste zájem o nákup legálního SW
BSA řeší 1600 nových případů pirátství
Snižování míry softwarového pirátství má pozitivní dopady na ekonomiku státu
Průměrná výše odškodného za softwarové pirátství je 240 tisíc korun
Vyjádření BSA k mylné interpretaci softwarového pirátství jaka daňového úniku
Softwarové pirátství jako daňový únik
SW pirátství v ČR je na ústupu
BSA začíná řešit 3500 oznámení o užívání nelegálního SW
Bilance softwarového pirátství
Čtvrtina pirátských stránek obsahuje škodlivý software
McAfee je členem protipirátské organizace BSA
20 tisíc firem dostane obsílku kvůli softwarovému pirátství
Česko obsadilo 26. příčku v celosvětovém hodnocení konkurenceschopnosti IT odvětví
Tuzemské firmy jsou v ohrožení kvůli nelegálním písmům
Protipirátská organizace BSA posílila o tři nové členy
Na pirátském softwaru vydělává stále více mafie
Pirátského softwaru v Česku ubylo Češi užívají 38 procent softwaru nelegálně
BSA zavřela 18 tisíc pirátských aukcí
Za softwarové pirátství firmy průměrně zaplatí odškodné ve výši 240 tisíc korun
Bilance v oblasti softwarového pirátství za rok 2008
V jakých firmách je nejvíce pirátského softwaru
Dvanáct softwarových firem se přidalo do boje s pirátstvím
17 tisíc firem dostalo upozornění kvůli softwarovému pirátství
Česko je na 29. místě v celosvětovém Indexu konkurenčního prostředí IT odvětví
BSA opět osloví 15 tisíc firem kvůli softwarovému pirátství
Mnoho firem užívá v počítačích písmo nelegálně
Pirátského softwaru v Česku neubývá, 39 procent se stále užívá nelegálně
Postihy softwarových pirátů letos přitvrdí
Snížení míry softwarového pirátství přinese Česku miliardy korun
Manažeři svádějí pirátství nejčastěji na kolegy
BSA rozhodila sítě mezi softwarové piráty
BSA provedla největší mezinárodní zásah proti softwarovému pirátství
České soudy přitvrdily proti softwarovým pirátům
České firmy za užívání nelegálního softwaru zaplatí průměrně 200 tisíc korun