Datem oficiálního připojení tehdejšího Československa k Internetu je 13.2. 1992. Ještě před tím - v listopadu 1991, proběhlo první experimentální připojení s Univerzitou Jana Keplera v rakouském Linci. Dne 13.2. 1992 bylo toto připojení o kapacitě 19,2 kilobitu za sekundu oficiálně předvedeno odborníkům.
Česká republika byla od počátku zapojena do postupného procesu globálního rozmachu Internetu. Shodli se na tom účastníci slavnostního setkání, které se u příležitosti 20. výročí oficiálního připojení naší země k Internetu konalo dnes na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze - tedy na den přesně po dvaceti letech a ve stejné instituci, v níž se první připojení uskutečnilo.
V posluchárně číslo 209 FEL ČVUT se sešlo více než sto hostů především z řad akademické obce. Přítomná byla i většina pamětníků, kteří se na projektu prvního připojení podíleli.
"Už tehdy jsme drželi krok se světem. Ve stejné době jako my se k Internetu připojil například Bílý dům", upozornil v úvodním vystoupení rektor ČVUT v Praze Václav Havlíček.
Jeden z iniciátorů prvního připojení, ředitel sdružení CESNET Jan Gruntorád, zdůraznil, že i v současnosti je Česká republika zapojena do klíčových mezinárodních projektů internetového výzkumu a vývoje, a to především prostřednictvím výzkumných aktivit sdružení CESNET. Sdružení CESNET například realizuje dlouhodobý projekt Velká infrastruktura CESNET, jehož součástí je i aktivní začlenění našich vědců do úkolů spojených s budováním panevropské vysokorychlostní infrastruktury GÉANT.
Jan Gruntorád připomněl i překotný rozvoj Internetu od jeho pionýrských dob po současnost: "Zásadně se změnila ekonomická náročnost připojení. V roce 1992 nás měsíční připojení přišlo na 174 tisíc korun, přičemž průměrný plat se tehdy pohyboval kolem čtyř tisíc korun." Jestliže v roce 1992 dosahovala rychlost prvního připojení 19,2 kb/s, dnes se například kapacita páteřní národní infrastruktury CESNET2 počítá v řádech desítek gigabitů za sekundu, což je milionkrát vyšší rychlost.
"Do konce roku 2013 bychom chtěli kapacitu páteřní sítě CESNET2 povýšit na 100 Gb/s a ve světě se dá už v roce 2015 očekávat pokoření hranice 1000 Gb/s, tedy jednoho terabitu za sekundu", řekl Jan Gruntorád.
Skutečnost, že Česká republika byla prakticky od počátku součástí nově vznikajícího internetového prostředí, ocenil i jeden z tvůrců Internetu Vint Cerf, který účastníky dnešního setkání pozdravil prostřednictvím videokonference.
"V roce 1992 byl Internet už asi dvacet let starý, protože původní projekt jsme s Bobem Kahnem navrhli v roce 1973. Skutečná síť byla spuštěna v lednu 1983 a komerční provoz začal až někdy v roce 1989. Právě začátkem roku 1992 ale začala vznikat zbrusu nová internetová společnost. Takže když se nad tím člověk zamyslí, uvědomí si, že rok 1992 byl velmi raným obdobím dostupnosti Internetu - a vy jste byli u toho", vzkázal během svého pozdravu Vint Cerf.
Moderátor slavnostního setkání - přední internetový historik a publicista Jiří Peterka ukázal hostům, jak vypadaly vůbec první webové stránky dostupné v České republice, které se na Internetu objevily už v roce 1994, a další historické relikvie, jež jsou dodnes dostupné na stránkách tzv. muzea českého Internetu.
Na počátky Internetu na Slovensku zavzpomínal jeden ze zakladatelů slovenské akademické sítě SANET Jaroslav Bobovský, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip zrekapituloval vývoj tuzemské internetové infrastruktury a zakladatel prvního internetového deníku Neviditelný pes Ondřej Neff se zamyslel nad dopadem Internetu na práci spisovatelů i literární byznys vůbec. Konečně předseda představenstva mezinárodní neziskové organizace ICANN Stephen Croker se zabýval procesem udělování národních internetových domén.
Zatímco v prvních letech po prvním oficiálním připojení měla k Internetu přístup pouze omezená skupina odborníků soustředěných na ČVUT v Praze, dnes už je celospolečenským fenoménem dostupným v podstatě komukoli.
Na konci roku 2011 bylo podle měření projektu NetMonitor v České republice více než 6 milionů uživatelů Internetu a k 31.1. 2012 bylo podle údajů sdružení CZ.NIC zaregistrováno 894033 domén s českou národní koncovkou .cz.
Článek CESNET z. s. p. o. ze dne úterý 14. února 2012
Konference e-infrastruktury CESNET
CESNET pomáhá formovat budoucnost
Velké výzkumné infrastruktury přehledně na novém webu
Eduroam pomáhá rozvoji přístupu k internetu přes WiFi
Multimediální představení na odborné konferenci TNC17
Historie internetu v datech - 25 let v ČR
100 Gb/s pro českou vědu a výzkum
Další evropský patent pro CESNET
Nová generace lékařských přístrojů v živém 3D přenosu
Další americký patent pro vláknový zesilovač od CESNET
První americký patent pro zařízení CzechLightt od CESNET
Technologie 4K Gateway digitalizuje a čistí archivní filmový materiál
Síťový přenos digitálního videa v 8K rozlišení
Český Internet oslavil 20 let
20 let Internetu v České republice
CESNET na prestižním CineGrid 2011: unikátní filmový přehrávač a živý 3D video přenos
CESNET představil své výsledky v oblasti multimédií
CESNET předvedl softwarovou platformu UltraGrid
Univerzita Palackého buduje nové datacentrum pro kvalitnější provoz informačního systému
Gridový projekt MetaCentrum se představil v Brně
Cyber Atlantic 2011: první společné cvičení EU a USA v oblasti počítačové bezpečnosti
CESNET v Týdnu vědy a techniky
CESNET uspořádal seminář Monitorování provozu kampusových sítí
Využití IT ve zdravotnictví: CESNET zaujal 3D přenosem robotických operací
MVTP-4K: zařízení pro přenos obrazu v rozlišení 4K
Mezinárodní kongres úrazové chirurgie a soudního lékařství na Internetu
Souběžné 100Gbs přenosy v síti CESNET2
UltraGrid od CESNET: trio hudebníků na jednom pódiu dělilo 150 kilometrů
Valná hromada sdružení TERENA zasedala v Praze
Převratné internetové aplikace pronikají z laboratoří do reálného života
EUGridPMA jedná v Praze o správě online identit
Projekt eIGeR zpřístupní evropský výzkum regionům
Konference TNC 2011: Praha přivítá vrcholné setkání síťových odborníků
Luděk Matyska bude řídit evropskou gridovou iniciativu
Projekt EF-TRANS pomůže efektivně aplikovat výsledky vědy a výzkumu
IPv6 Workshop: CESNET a FIT ČVUT představují laboratoř IPv6 Lab
Unikátní multiplexy v národní výzkumné síti CESNET2
Velká infrastruktura CESNET: pětiletý projekt akademického sdružení CESNET startuje
Sedmiletý výzkumný záměr sdružení CESNET byl úspěšný
3D Full HD přenos robotické operace předveden v Hongkongu
Unikátní demonstrace distribuované postprodukce audiovizuálního obsahu ve 3D formě
GLIF směřuje k úspěchu s otevřenými uzly GOLE
Týmu CSIRT.CZ bylo nahlášeno přes 1300 bezpečnostních incidentů
Vzdálená spolupráce po síti: odborný seminář na AV ČR s experty CESNET
CESNET přenášel robotickou operaci do Japonska
GÉANT: celoevropská vysokorychlostní síť slaví deset let úspěchů a inovací
Cyber Europe 2010: evropská kybernetická bezpečnost prověřena