Poslech internetového rádia vyžaduje mít přístroj připojený k internetu prostřednictvím WiFi. Digitální rozhlasové vysílání pro DAB rádio nabízí podobně jako digitální televize DVB-T vyšší kvalitu příjmu při menších nárocích na kapacitu vysílačů.
Internetová WiFi rádia jsou oproti klasickým FM přijímačům dražší, vyšší investice se ale vrátí ve výborném uživatelském komfortu, velkém množství výběru žánrů i kvalitnějším příjmu. Nemusíte se ani bát, že byste byli bez hudby, pokud vám dočasně nepůjde WiFi, integrován totiž bývá i analogový FM tuner. V závislosti na ceně si pak můžete užívat i nadstandardní funkce, jako je možnost ovládání přes aplikaci ve smartphonu.
Internetová rádia mají tu výhodu, že se neomezují pouze na výběr lokálních stanic, ale mohou jich přehrávat tisíce celého světa. Jako přijímač internetových rozhlasových stanic může sloužit i běžný počítač, notebook, tablet, chytrý telefon či autorádio.
U internetových rádií můžete volit mezi přístroji se zabudovanými reproduktory a zesilovačem a modely, ke kterým připojíte HiFi sestavu. Kvalita streamování se vyjadřuje v přenosové rychlosti v jednotkách kbit/s. Skutečně vysokou kvalitu zvuku vychutnáte při 256 kbit/s, často však pro běžný poslech dostačuje 128 kbit/s.
K výhodě internetového rádia patří stále rostoucí nabídka programů. Některé z nich vysílají i digitálně přes DAB, podstatná většina však vznikla jako internetové stanice.
Hlavní výhody internetového rádia:
Digitální rozhlasové vysílání (Digital Audio Broadcasting) nabízí podobně jako digitální televize DVB-T vyšší kvalitu příjmu při menších nárocích na kapacitu vysílačů - poslech není rušeni různ šuměním a praskáním. V jednom multiplexu lze vysílat několik stanic a k tomu se přidružuje programový průvodce EPG, text, HTML stránky a obrázky.
U nás takto vysílá (souběžně s FM) zatím několik stanic. Signál pro DAB rádio je šířen vysílači v Praze - Žižkovský vysílač s výkonem 20 kW, Českých Budějovicích, Plzni, na Milešovce, Trutnově. Nově se připravuje vysílání v Liberci, Ústí nad Labem, Zlíně a Olomouci.
V ČR se DAB+ aktuálně vysílá ve dvou frekvenčních pásmech, a to L-Band (1452 - 1492 MHz) a III-Band (174 - 230 MHz).
Hlavní výhody DAB rádia:
Posledním přírůstkem mezi DAB rozhlasovými stanicemi Českého rozhlasu je od listopadu 2015 stanice Český rozhlas Regina DAB Praha, která vysílá v rámci experimentálního multiplexu z Žižkovského vysílače na kanále 12C. Na dosavadní analagové frekvenci Reginu od 2.11. 2015 vystřídala stanice ČRo Plus.
Předpokládá se, že Česká republika by na plnou digitalizaci měla přejít v roce 2025, kdy stanicím končí licence na analogové vysílání.
Článek Conrad Electronic Česká republika, s.r.o. ze dne čtvrtek 3. prosince 2015
Internetové WiFi nebo DAB rádio?
S chytrým zámkem Danalock můžete klidně hodit klíče do kanálu
Bezdrátové moduly pro Internet věcí
Chytré termostatické hlavice šetří náklady za topení
Regulace a dálkové ovládání vytápění systémem MAX!
Jak na vánoční osvětlení zahrady
USB adaptér pro streamování obsahu z mobilního zařízení
Sledovací zařízení GPS tracker Amparos
Rychlé nabíjení AA i AAA článků s nabíječkou Voltcraft Charge Manager 420
GPS GSM lokátor s funkcí Geofencing a SMS hlášením polohy
Mobilní skener Comfort pro rychlé a pohodlné skenování i atypických předloh
Péče o autobaterie v zimním období
Solární nabíječka PowerMonkey eXplorer
Inteligentní nabíječky akumulátorů zvyšují jejich životnost a efektivitu využití
Laserový dálkoměr LDM 50 TOOLCRAFT: rychlé a přesné měření vzdálenosti, plochy i objemu
Pájecí stanice s regulací teploy na hrotu pájky
Digitální tužka Staedtler: komfortní řešení digitalizace rukou psaných poznámek a nákresů