Mise českých ICT společností do Číny byla realizována formou projektu ekonomické diplomacie. Jejich prezentace v Pekingu a Šanghaji v polovině října 2015 zaujaly téměř stovku čínských partnerů.
Na akci se podílelo Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s CzechInvestem, Czech ICT Alliancí, Magistrátem hl. města Prahy a úřady zastupujících Českou republiku v Čínské lidové republice Velvyslanectvím ČR v Pekingu a Generálním konzulátem v Šanghaji. České firmy ukázaly, že český ICT sektor se na obrovském čínském trhu neztratí a má Číně co nabídnout.
"České firmy mají zájem o asijské trhy. Jedná se však o trhy s odlišnou obchodní kulturou, pravidly a jazykovou bariérou a tudíž vidíme smysl v podpoře těchto společností prostřednictvím zprostředkování prvního kontaktu. Zde má smysl, aby si firmy samy určily, s kým se chtějí potkat, a česká diplomacie jim na trhu, který si potrpí na oficiality, s navázáním kontaktu pomohla. Jsem velmi rád, že se tato trojstranná spolupráce podařila a ukázala, že tyto aktivity ukazují české ICT v tom nejlepším světle," uvedl Michal Zálešák, výkonný ředitel Czech ICT Alliance.
Během Business to Business (B2B) části v Pekingu 12.10. 2015 měly české firmy možnost navázat kontakt se čtyřicítkou čínských firem a investorů.
Další zastávkou pro představení možností vstupu na čínský trh a nalezení potenciálních partnerů a investorů byla dne 1410. 2015 Šanghaj. Zde se účastníci mise setkali přibližně se stejným počtem zástupců ze strany čínských podnikatelů, zástupců technologických parků a vývojových center.
Během semináře bylo podepsáno memorandum mezi Shanghai Outsourcing Promotion Center a agenturou CzechInvest, na jehož základě dvě české firmy získají bezplatný roční pronájem kanceláří v největším softwarovém parku v Šanghaji.
V obou případech byl největší zájem o herní průmysl, kde v současné době v Číně výrazně převyšuje poptávka nad nabídkou kvalifikovaných pracovních sil. Kromě jiného byly na čínské straně zastoupeny převážně představitelé oborových asociací, vědecko-technologických parků, herního průmyslu, sektorů elektromobilů a zdravotnických zařízení a také největší obchodní portál Alibaba. Semináře v Šanghaji se též zúčastnil zástupce společnosti CEFC, která nedávno oznámila rozsáhlé akviziční nákupy v ČR.
V průběhu mise, kromě B2B setkání měly firmy možnost obdržet cenné informace od odborníků ohledně duševního vlastnictví a právních úskalí při podnikání v Číně.
Všechny zúčastněné strany plánují pro další období zintenzivnit networkingové aktivity, nejen prostřednictvím opakované mise do Asie, ale také představit české prostředí čínským partnerům a investorům přímo v srdci Evropy.
Akce, která měla formu seminářů a návazných B2B setkání s čínskými protějšky, se zúčastnilo celkem osm českých firem, z toho čtyři herní společnosti.
České ICT společnosti:
Účast na misi za veřejný sektor doplnili výkonný ředitel Czech ICT Alliance Michal Zálešák, manažer pro agendu ICT agentury CzechInvest Matouš Kostlivý a vedoucí oddělení podnikání a inovací Magistrátu hl. m. Prahy Jan Dobrovský.
V Pekingu byla do příprav zapojena místní ICT asociace Changfeng Alliance a čínský "Sillicon Valley" Zhongguancun Science Park.
V Šanghaji pak s přípravou akce pomohly:
Článek Czech ICT Alliance ze dne čtvrtek 29. října 2015
Prague Startup Market v Pražské tržnici
Milionové investice do pražských startupů
Prague Startup Centre pro rozvoj startupů v Praze
Mobilní hotelová aplikace MyStay míří na trhy Jihovýchodní Asie
České ICT firmy míří na čínský trh
Czech ICT Incubator s podporou ČEZu
Czech ICT Alliance připravuje české startupy US investorům
Získejte investory ze Silicon Valley pro svůj startup
Dva měsíce v Silicon Valley pro čtyři české startupy
Nejslibnější české startupy vybrali odborníci ze Silicon Valley
České startupy v Silicon Valley
Silicon Valley Startup Camp: workshop pro technologické startupy v Praze
ICT Summit v Londýně c českou účastí
České ICT projekty v New Yorku
Czech ICT Alliance je členem Evropské aliance pro inovace
Intel Business Challenge Europe 2012: celoevropská soutěž pro mladé studeny i začínající podnikatele
Czech ICT Alliance získala pro české IT firmy na zahraniční veletrhy 6 milionů Kč
Český trh ICT v roce 2011 s trvalým růstem
ICT trh zaznamenává růst, produktivita roste
Analýza českých IT firem v roce 2010
INTEROP: americký hi-tech veletrh s českou účastí
České IT fórum v Tokiu: zájem o další rozvoj česko-japonské spolupráce v oblastech IT
Dorovnání výplat investičních pobídek hi-tech investorům v ČR premiér Nečas podpoří