Uplynulý rok přinesl nejen útoky spojené s válkou na Ukrajině, potvrdil ale také rostoucí hrozby v podobě spywaru a phishingu v Česku - útoky jsou stále propracovanější a profesionálnější. Shrnutí vychází z pravidelných bezpečnostních statistik společnosti ESET.
Vývoj kybernetických hrozeb v roce 2022 značně ovlivnila válka na Ukrajině - vrátil se nechvalně známý malware Industroyer, který cílil na velkou část ukrajinské vysokonapěťové elektrické sítě, nebo se objevily scamy zneužívající solidarity lidí s Ukrajinou. Nejčastějším cílem ransomwarových útoků se naopak stalo Rusko.
V Česku narůstala oblast běžného malwaru, šíření dezinformací, scamy a phishingovové kampaně, které jsou rizikem nejen pro jednotlivce, ale stále více také pro firmy.
Velkým tématem letošního léta se staly phishingové podvody na internetových bazarech, které opět nabraly na intenzitě před koncem roku. Během celého roku narůstaly v Česku také detekce škodlivého kódu, a to zejména spywaru.
V době, kdy byla zahájena invaze na Ukrajinu, objevili analytici ze společnosti ESET dvě nové rodiny malwaru typu wiper - HermeticWiper a IsaacWiper, které cílily na ukrajinské organizace a měly za cíl mazat data v zařízeních.
V dubnu poté ESET odhalil útok škodlivým kódem Industroyer2, jehož autorem byla ruskojazyčná útočná skupina Sandworm. Útok byl zaměřen na rozvodnou síť distribuující elektřinu na území Ukrajiny.
S válečným konfliktem na Ukrajině se také odstartovala vlna podvodných humanitárních sbírek, tedy scamů, které se šírily jak e-mailem, tak prostřednictvím sociálních sítí.
Aktuálně jsou phishingové útoky, které se vyznačují manipulativní komunikací a cílí na uživatele všech operačních systémů a platforem, jednou z nejrychleji rostoucí oblastí hrozeb, a to i v Česku.
Stalkerware a bankovní malware ustupují škodlivé reklamě
V případě zařízení s operačním systémem Android se ukazuje, že nejvíce detekovanou moderní hrozbou se stává nevyžádaná reklama s různými stupni míry invaze do systému.
Nejběžnějším škodlivým kódem byl letos v Česku Andreed (30,78% případů), který je nejméně invazivní, což může být důvodem jeho největšího přetrvávání. Ustupuje stalkerware, který dominoval minulý rok a také malware Cerberus, který byl v ČR začátkem roku 2022 velice aktivní.
Uživatelé by ale neměli propadat falešnému pocitu bezpečí - např. malware Triada, který se v menších či větších číslech v ČR pohybuje celoročně, dokáže v systému napáchat uživateli již nemalé škody.
Rapidní nárůst internetových podvodů
Scamy na internetu se ale netýkaly jen podvodných sbírek. Letos v létě se staly rizikem pro uživatele podvody na internetových bazarech, při nichž útočníci zneužívali jména přepravních společností. V Česku se jednalo zejména o tuzemské přepravní společnosti - Českou poštu a Zásilkovnu.
Útoky jsou čím dál sofistikovanější a útočníci letos zneužívali k útokům i legitimní nástroje jako Google AdSense nebo WordPress. Prostřednictvím online reklamy mimo jiné lákali na investiční nabídky nebo nákup potravinových doplňků. Případně oběti přihlašovali k prémiovým mobilním službám.
Podvodný obsah se objevoval v několika jazykových mutacích, včetně češtiny a útočníci jeho prostřednictvím zneužívali jména celebrit nebo známých společností, například skupiny Agrofert nebo ČEZ.
Celkově počet detekovaných případů phishingu podle bezpečnostních expertů letos narostl o stovky procent oproti roku předchozímu.
"Z dat, která máme k dispozici, můžeme skutečně vyčíst narůstající trend phishingových kampaní. Jde o metodu, kdy se útočník vydává za důvěryhodnou autoritu s cílem získat citlivá data oběti. Takový způsob útoku označujeme jako sociální inženýrství a vedle útoků prostřednictvím malwaru, jako jsou infostealery nebo ransomware, se již dnes jedná o jednu z nejčastějších strategií, jak zaútočit na citlivá data domácích i firemních uživatelů," říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu společnosti ESET.
Hlavním rizikem zůstává spyware
Spyware po celý rok v Česku útočil především přes nebezpečné e-mailové přílohy a hlavním cílem útoků zůstávají uživatelská hesla, především ta, která si uživatelé ukládají do internetových prohlížečů. Ty totiž nejsou před těmito útoky dostatečně zabezpečené.
Mezi hrozbami pro operační systém Windows v roce 2022 dominovaly spywary Agent Tesla (21,45% případů), Formbook (12,96%) a password stealer Fareit (9,72%).
Za nimi (3,38%) ještě následuje SPY Agent AES, dříve přiřazovaný ke spywaru Agent Tesla.
Téměř všechny nejčastěji detekované hrozby jsou nějakým způsobem zadní vrátka do systému (backdoory), které mohou nainstalovat do zařízení další malware, jako ransomware, poté co odcizí ze systému hesla, nebo jiné osobní údaje.
V Česku se pravidelně objevují české překlady celosvětových útočných kampaní, což svědčí o tom, že je Česká republika na seznamu cílových zemí. Nebezpečné přílohy mají svými názvy uživatele přesvědčit, že se jedná o reálnou fakturu, účtenku, nebo doklad k objednávce a přimět je tak k otevření souborů, čímž umožní spywaru infikovat jejich zařízení.
Kryptoměny je výhodnější krást
V roce 2022 přetrvával trend miningu kryptoměn v prohlížečích a cryptostealers útoky. Hrozby v oblasti kryptoměn obvykle korelují s jejich směnnými kurzy. Směnné kurzy kryptoměn a ochotu obchodovat nebo je těžit ale negativně ovlivnily rostoucí ceny energií. Stále výhodnější je tedy kryptoměny spíše odcizit jejich držitelům.
Masivně narostly i pokusy o podvodné vylákání kryptoměn na diskuzních platformách typu Discord nebo Telegram, kde se útočníci vydávali za správce témat, oficiální zástupce kryptoburz nebo support tým.
Phishingové útoky se také skrývaly za tváře známých osobností např. Elona Muska, kdy se jednalo o falešné rozdávání dárků a bonusů (tzv. giveaways), jejichž cílem bylo z oběti vylákat menší množství kryptoměny s vidinou získání násobného počtu dané kryptoměny.
"Kryptoměny budou nadále jednou z hlavních oblastí, přes kterou mohou útočníci monetizovat, budou využívány pro různé podvody jako je phishing, vishing atd. Pravděpodobně budeme často vídat pokusy ukrást přístupy k peněženkám nebo k účtům na burzách a podvodné investice do kryptoměn. Celkově se v roce 2023 budeme setkávat se stálými hrozbami, neočekáváme výrazné změny trendu. Nadále porostou phishingové útoky, jako byly letos např. podvody na online bazarech, a poroste tak potřeba, aby byl i běžný uživatel internetu stále informovanější a opatrnější. Dominovat budou nadále infostealery jako jsou spywary nebo password stealery a můžeme počítat i se sofistikovanými útoky na firmy prostřednicvtím ransomwaru. Rizikem zůstávají také útoky typu dodavatelský řetězec nebo penetrační průniky přes zranitelnosti s komplexním vytěžením informací, strojového času apod. v infikované společnosti," říká Robert Šuman, vedoucí pražského výzkumného oddělení společnosti ESET
Hrozby pro firmy
Ransomware je v současnosti jednou z největších hrozeb pro firmy a jeho výskyt ještě zhoršil trend hybridní práce. Malé a střední podniky se stávají stále atraktivnějším cílem útoků, a to proto, že ačkoli uchovávají spoustu cenných zákaznických a finančních dat, často jim chybí komplexní bezpečnostní opatření, která používají velké korporace.
Ransomware se může do sítě společnosti dostat přes služby vzdálené správy nebo právě pomocí phishingových kampaní. Útoky jsou čím dál sofistikovanější a útočníci využívají i nově objevených zranitelností systémů, případně provádějí útoky na dodavatelský řetězec, kdy infikují nebo manipulují se softwarovým produktem dodavatele.
Jak vyplynulo ze zprávy SMB Digital Security Sentiment Report 2022 ransomware je jednou z nejobávanějších hrozeb pro malé a střední podniky, v ČR se ho obává 65% z těchto firem. Více se čeští respondenti obávají pouze virů a malwaru (75%).
Za zmínku stojí i vysoké procent českých firem (62%), které se obávájí Business E-mail Compromise (BEC), při kterých dochází ke zneužití identity zaměstnance, kterou útočník odcizí nejčastěji pomocí technik sociálního inženýrství, včetně phishingu.
Článek ESET software spol. s r. o. ze dne pondělí 2. ledna 2023
Roste obliba nákupů prostřednictvím chytrého telefonu a mimo klasické české e-shopy
ESET objevil zranitelnosti v produktech Mozilla a Windows
Češi podceňují bezpečnost při zálohování svých dat
Organizovaná síť podvodníků cílí na ubytovací platformy
Kybernetická špionáž APT skupiny Gamaredon
Ransomware ScRansom cílí na zranitelnosti v systémech malých a středních firem
Malware NGate se stal součástí útoků na klienty českých bank
Nové phishingové útoky na klienty českých bank
Digitální doklady pohledem českých uživatelů
Přehled aktivit ATP útočných skupin
ESET na kybernetickém cvičení NATO
Nový bezpečnostní tým ESETu se cíleně zaměří na aktivity kyberkriminálních útočných skupin
ESET MDR posiluje kybernetickou bezpečnost malých a středních firem
Silné a bezpečné heslo je důležité pro vaši ochranu v kyberprostoru
Široká nabídka ESET řešení v oblasti zabezpečení koncových bodů
ESET a brazilská policie společně s v boji proti botnetové síti Grandoreiro
Shrnutí a vývoj kybernetických hrozeb podle expertů ESET
Přístup českých uživatelů k bezpečnosti při online nakupování
ESET sjednocuje kyberbezpečnostní řešení pro domácí uživatele
Aktuální zpráva ESET APT Activity
PR komunikaci českého ESETu vede Rita Gabrielová
David Března v čele nové divize ESET Corporate Solutions
Nenechte se okrást podvodníky na internetových bazarech
ESET Threat Report T1 2023 mapuje globální vývoj kybernetických hrozeb
ESET pokračuje v růstu - celkové tržby za rok 2022 přesáhly 14 miliard korun
Nová obchodní strategie ESET mění model licencování a posiluje cloudová řešení
Pokročilá firemní ochrana v cloudu je hlavním hybatelem růstu českého ESETu
Patch Management v platformě ESET PROTECT Cloud
Detekce a ochrana před ransomware na úrovni hardwaru
Jindřich Mičán - nový technický ředitel české pobočky ESET
Nová verze ESET Cyber Security pro macOS
IDC oceňuje ESET za moderní ochranu koncových zařízení
Nové aktivity APT skupiny Lazarus
Špionážní kampaň APT skupiny StrongPity cílí na uživatele platformy Android
Pozor na podvodný spam v chatovací aplikaci Messenger
Phishing v Česku jako nový typ stálé hrozby
Shrnutí vývoje kybernetických hrozeb v roce 2022
Ukrajina je stále hlavním cílem APT skupin napojených na Rusko
Vnímání kybernetických hrozeb u malých a středních firem
ESET Threat Report T2 2022 mapuje globální vývoj kybernetických hrozeb
Češi často sdílí přihlašovací údaje pro více služeb
Lepší ochrana před ransomwarem a zabezpečení online plateb pro domácí uživatele
Špionážní malware zneužívá populární cloudové služby
Jiří Bracek v čele českého týmu pro výzkum a vývoj ESET Research
ESET slaví 30 let nepřetržitých inovací v oblasti IT bezpečnosti
Bezpečnostní produkty ESET za zvýhodněnou cenu