V lednu 2021 stál tento druh malware za třetinou útoků. Analytici zachytili dokonce cílenou kampaň malware Spy.Agent.AES cílenou na uživatele v České republice, která byla spuštěna 21. ledna - jednalo se intenzivní jednodenní nárůst této hrozby.
Nejčastější zástupci tohoto malware operují podle stejného schématu. Tento druh malware se aktuálně nejvíce šíří infikovanými e-maily. Vyplývá to z pravidelné statistiky společnosti ESET, ve které spyware obsadil hned první tři příčky. Odborníci proto dlouhodobě doporučují neukládat hesla v prohlížečích.
Útočníci s největší pravděpodobností zneužívají pokračující trend v nakupování na internetu v současné pandemické situaci, který byl v lednu umocněn povánočními výprodeji.
Nebezpečí se skrývá v e-mailu
Spyware se v Česku šíří prostřednictvím e-mailů. Uživatelé si škodlivý kód nevědomky sami stáhnou nebo spustí z infikované přílohy. Aby byly takto škodlivé zprávy věrohodné, vydávají je útočníci za faktury z obchodů, různá shrnutí objednávek nebo návrhy rozpočtů.
Nejčastěji jde o spustitelné soubory nebo o soubory s dvojitou koncovkou - .pdf.exe. Takové soubory stačí otevřít, aby se malware nainstaloval. Útočníci vždy mění názvy těchto infikovaných souborů, aby odpovídaly aktuální situaci. V lednu 2021 tak malware detekujeme ve falešných rozpočtových nabídkách, objednávkách a podobném typu dokumentů.
Spyware se u nás šíří e-maily psanými v anglickém i českém jazyce. Podle telemetrických dat společnosti ESET se trojský kůň Spy.Agent.AES šířil především přílohou s názvem PARTS REQUEST SO_30005141.exe.
Malware Formbook se pak šířil v česky psané variantě v příloze s označením: nákupní objednávka.exe.
Hesla jsou cenným zbožím
Nejvýraznější hrozbou v lednu byly trojské koně Spy.Agent.AES a Formbook, oba tyto malware se zaměřují na odcizení hesel, která si uživatel uložil do prohlížeče. V obou případech lze škodlivé kódy získat na darknetu jako tzv. službu.
Technicky méně zdatní útočníci si tak mohou pronajmout kód, úložiště pro odcizená hesla i samotnou distribuci malware bez toho, aby jednotlivé technické aspekty nějak ovládali.
"Příklon k obchodování se škodlivým kódem vidíme i u dalších náročnějších typů malware. Jedná se o dlouhodobý trend. Investice do nákupu celé služby včetně distribuce se útočníkům vyplácí. Například přihlašovací údaje k bankovnictví lze prodat až za 1500 korun, k e-mailové schránce Google dráž. Databáze hesel mají pro všechny útočníky obrovskou hodnotu a čile s nimi obchodují. Zneužitá hesla umožňují šířit další malware, ukrást identitu, nebo získat finanční prostředky obětí," říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET.
Zranitelná jsou uložená hesla pro automatické vyplňování
Mezi typický spyware detekovaný v Česku patří na třetím místě rovněž trojský kůň Fareit, který má stejný modus operandi jako předchozí vzorky malware. Jeho prostřednictvím se útočníci zaměřují na hesla uložená v prohlížecích, která jsou totiž často uložená v čitelné podobě bez jakéhokoliv šifrování nebo podobné ochrany.
Jakmile je malware aktivní, prohledá dostupné aplikace a v nich uložená hesla, která odesílá na vzdálený server útočníkům.
Jak správně pracovat s přístupovými údaji
Uživatelské hesla jsou základním prvkem, který chrání naše data. Proto experti doporučují se na jejich zabezpečení zaměřit.
Silné heslo by mělo mít alespoň 12 znaků, přičemž doporučujme využívat malá i velká písmena, číslovky a speciální znaky. Výbornou pomůckou je také vytváření heslových frází, které si vytvoříte z několika slov. Fáze mohou tvořit nějaký stručný příběh, který se vám dobře pamatuje.
Odborníci nedoporučují ukládat si hesla v prohlížečích ani v souboru v počítači. Optimální variantou je hesla ukládat ve specializovaném programu, tzv. správci hesel, který bývá i součástí některých anti-malware programů.
Bezpečnost přihlašování zvyšuje také dvoufaktorové ověření. Za druhý faktor se považuje kód z SMS nebo například notifikace v aplikaci. Ověřovat takto můžete přihlášení do online bankovních služeb, e-mailových schránek nebo sociálních sítí.
Nejčastější kybernetické hrozby v České republice za leden 2021:
Článek ESET software spol. s r. o. ze dne úterý 16. února 2021
Jak bezpečně stahovat a spravovat aplikace v chytrém mobilním telefonu
Michal Červenka - nový marketingový ředitel české pobočky ESET
ESET Threat Report H2 2024 analyzuje globální vývoj kybernetických hrozeb
Roste obliba nákupů prostřednictvím chytrého telefonu a mimo klasické české e-shopy
ESET objevil zranitelnosti v produktech Mozilla a Windows
Češi podceňují bezpečnost při zálohování svých dat
Organizovaná síť podvodníků cílí na ubytovací platformy
Kybernetická špionáž APT skupiny Gamaredon
Ransomware ScRansom cílí na zranitelnosti v systémech malých a středních firem
Malware NGate se stal součástí útoků na klienty českých bank
Nové phishingové útoky na klienty českých bank
Digitální doklady pohledem českých uživatelů
Přehled aktivit ATP útočných skupin
ESET na kybernetickém cvičení NATO
Nový bezpečnostní tým ESETu se cíleně zaměří na aktivity kyberkriminálních útočných skupin
ESET MDR posiluje kybernetickou bezpečnost malých a středních firem
Silné a bezpečné heslo je důležité pro vaši ochranu v kyberprostoru
Široká nabídka ESET řešení v oblasti zabezpečení koncových bodů
ESET a brazilská policie společně s v boji proti botnetové síti Grandoreiro
Shrnutí a vývoj kybernetických hrozeb podle expertů ESET
Přístup českých uživatelů k bezpečnosti při online nakupování
ESET sjednocuje kyberbezpečnostní řešení pro domácí uživatele
Aktuální zpráva ESET APT Activity
PR komunikaci českého ESETu vede Rita Gabrielová
David Března v čele nové divize ESET Corporate Solutions
Nenechte se okrást podvodníky na internetových bazarech
ESET Threat Report T1 2023 mapuje globální vývoj kybernetických hrozeb
ESET pokračuje v růstu - celkové tržby za rok 2022 přesáhly 14 miliard korun
Nová obchodní strategie ESET mění model licencování a posiluje cloudová řešení
Pokročilá firemní ochrana v cloudu je hlavním hybatelem růstu českého ESETu
Patch Management v platformě ESET PROTECT Cloud
Detekce a ochrana před ransomware na úrovni hardwaru
Jindřich Mičán - nový technický ředitel české pobočky ESET
Nová verze ESET Cyber Security pro macOS
IDC oceňuje ESET za moderní ochranu koncových zařízení
Nové aktivity APT skupiny Lazarus
Špionážní kampaň APT skupiny StrongPity cílí na uživatele platformy Android
Pozor na podvodný spam v chatovací aplikaci Messenger
Phishing v Česku jako nový typ stálé hrozby
Shrnutí vývoje kybernetických hrozeb v roce 2022
Ukrajina je stále hlavním cílem APT skupin napojených na Rusko
Vnímání kybernetických hrozeb u malých a středních firem
ESET Threat Report T2 2022 mapuje globální vývoj kybernetických hrozeb
Češi často sdílí přihlašovací údaje pro více služeb
Lepší ochrana před ransomwarem a zabezpečení online plateb pro domácí uživatele
Špionážní malware zneužívá populární cloudové služby
Jiří Bracek v čele českého týmu pro výzkum a vývoj ESET Research
ESET slaví 30 let nepřetržitých inovací v oblasti IT bezpečnosti