Rozšíření generativní umělé inteligence umožňuje i méně zdatným skupinám realizovat propracované útoky na soukromé i firemní cíle a vede také k nárůstu jejich počtu. Z veřejně dostupných údajů vyplývá, že počet ransomware útoků v prvním čtvrtletí roku 2024 vzrostl o více než 20 % ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2023.
Rozšíření umělé inteligence je jedním z faktorů, které mají aktuálně zásadní vliv na kybernetickou bezpečnost. Firmy i jednotlivci jsou nyní ohroženější než dříve. A to právě kvůli rozvoji AI a dalších technologií, které pomáhají útočníkům chytře útočit, vytvářejí kvalitní překlady komunikace a pomáhají jednoduché dostupnosti kybernetických zbraní jako služby.
"Řada hackerů nyní přechází na model využívání hackerského nástroje jako služby. Kyberzločinci si tak mohou koupit celou infrastrukturu ransomwaru. Ransomwarové skupiny jsou nyní součástí širšího ekosystému kybernetické kriminality. K dispozici mají široké spektrum zdrojů, se specializací např. na počáteční přístup do podnikových IT prostředí, pověření, útoky na soubory cookie pro aplikace SSO (Single Sign-On) a včetně infrastruktury pro distribuci. Zároveň mají tyto skupiny odborníky zaměřené na rekrutování pomocníků z řad osob, které mají přístup do interního systému. Riziko pro firemní data a celkovou bezpečnost, které přichází od zaměstnanců je stále velmi vysoké. A phishingové útoky, které hackeři vedou přes zaměstnance jsou velmi účinné. Firmy mají stále ve vzdělávání svých zaměstnanců zejména v bezpečném chování na internetu rezervy," říká Ondřej Ševeček, odborník na kyberbezpečnost z Počítačové školy GOPAS.
Podle dat zprávy ESET Theat Report H1 2024 bylo využití nástrojů umělé inteligence během prvního pololetí 2024 patrné u několika různých typů kybernetických hrozeb. Jednalo se např. o hrozby zaměřené na mobilní bankovní služby platformy Android.
Nový mobilní malware GoldPickaxe dokonce dokáže krást data pro rozpoznávání obličeje a vytvářet deepfake videa, která útočníci používají k ověření podvodných finančních transakcí.
Jedním z důsledků rozvoje nástrojů generativní umělé inteligence je také rychlý rozvoj phishingu a metod sociálního inženýrství i ve složitějších a menších jazycích jako je čeština. Dříve byly phishingové e-maily buď v angličtině nebo v úsměvně nedokonalé češtině. To už dnes neplatí. Spolu se zdokonalením personalizace povede k růstu úspěšných útoků vedených tímto způsobem.
Útočníci využívají AI k vytváření pokročilých phishingových kampaní, které je stále těžší odhalit. AI také umožňuje automatizaci a škálování útoků.
Nástroje generativní umělé inteligence umožní útočníkům lépe a chytřeji zacílit na jednotlivé uživatele s cílem vylákat jejich přístupové údaje nebo je přimět k akci, která poškozuje je samotné nebo společnost, ve které pracují.
Útočníci už teď mohou automatizovaně sesbírat informace o jednotlivých zaměstnancích v řádech několika minut, a za stejně dlouhou dobu připravit personalizovaný e-mail, na kterém na první pohled nebude nic podezřelého.
Nejslabším článkem zabezpečení firem jsou, ať už úmyslně nebo neúmyslně, zaměstnanci. Mohou vědomě vynášet citlivé informace, ale i bez špatného úmyslu klikat na nebezpečné odkazy nebo otevírat zavirované přílohy. Či bez uvážení předávat firemní data nedůvěryhodným zdrojům, v krajním případě i hackerům či šmejdům posílat firemní finanční prostředky. A nejnověji na ně útočí i AI v podobě naprogramovaných chatbotů či musí čelit zcela novým rizikům ChatGPT.
Podle výsledků simulovaných útoků v rámci testování odolnosti firem, pětina zaměstnanců klikne na odkaz ve zprávě, aniž by si prověřila, kam směřuje. Únik nebo poškození dat, falešné platební příkazy nebo phishingové léčky mohou způsobit firmám katastrofální škody.
Zacílení na jednotlivce je velmi účinná technika, mnoho zaměstnanců stále kliká na phishingové e-mailové odkazy a stahuje přílohy se škodlivými soubory.
Metoda Prompt Injection je sofistikovaný způsob kybernetického útoku, který využívá schopnosti velkých jazykových modelů AI k generování obsahu. Tato technika spočívá v začlenění specifických instrukcí nebo kódů do promptů, které jsou zadávány do AI.
Tyto prompty jsou formulovány tak, aby byly pro AI zdánlivě neškodné, ale ve skutečnosti obsahují skryté příkazy nebo kód, který může vést k neautorizovanému přístupu k datům nebo spuštění škodlivých operací.
Tato metoda představuje značné riziko, protože může být obtížné odhalit a zablokovat takové manipulativní prompty, zejména pokud jsou dobře maskované.
To vyžaduje neustálé monitorování a aktualizaci bezpečnostních protokolů AI, aby bylo možné tyto hrozby identifikovat a neutralizovat.
Článek GOPAS, a.s. ze dne pondělí 19. srpna 2024
ChatGPT s funkcemi pro internetové vyhledávání
Nejnovější techniky a nástroje etického hackingu v kurzu Certified Ethical Hacker v13
GOPAS je partnerem soutěže IT SPY 2024
Copilot jako chytrý pomocník v kanceláři
Kompletní program konference HackerFest 2024
Sofistikované útoky hackerů s využitím AI
Workshop AI Azure Independent Response v rámci konference HackerFest 2024
HackerFest 2024 představí nejnovější trendy v oblasti hackingu
Dotované IT kurzy pro zaměstnance a OSVČ
IT konference TechEd 2024 představí žhavé novinky včetně platformy M5Stack
OSINT postupy se může naučit každý
JSDays 2024 konference představí hlavní novinky v JavaScriptu
Power BI Day 2024 představí nejnovější trendy v oblasti práce s daty
Kybernetická bezpečnost nových automobilů je velkou výzvou
Trend nedostatku kvalifikovaných pracovníků v IT pokračuje
Nový kurz NIS2 a Zákon o kybernetické bezpečnosti
Zásady time managementu pomohou zvládnout i předvánoční období
Zájem o Scrum profesionály poroste
HackerFest 2023 - konference o nejnebezpečnějších praktikách hackingu dnešní doby
Kybernetická rizika při práci z dovolené
Letní IT vzdělávání s dotovanými kurzy
Python Day 2023 online konference
Dotované IT kurzy s finanční podporou MPSV
Program IT konference TechEd 2023
Odborná IT konference TechEd 2023
Firmy počítají s odborným vzděláním zaměstnanců
Hybridní konference Power BI Day 2023
Kritické provozní technologie velkých firem jsou v popředí zájmu hackerů
GOPAS IT konference v roce 2023
Hybridní konference JSDays 2023 pro JavaScript vývojáře
O Python programování je velký zájem nejen mezi IT profesionály
Elektronika chytrých aut láká hackery
Trendy IT vzdělávání v roce 2022
Jak na výběr kurzu počítačové grafiky
JavaDays 2022 - hybridní konference
Aktuální trendy v IT vzdělávání
GOPAS slaví 30 let na trhu IT vzdělávání
Zajímavá témata konference HackerFest 2022
Investice do IT vzdělávání jsou sázkou na jistotu
Praktiky hackingu dnešní doby na konferenci HackerFest 2022
Nový studijní portál pro přípravu na zkoušky Microsoft Fundamentals
IT Security a Hacking konference HackerFest 2022