Krádež citlivých podnikových dat se stává součástí konkurenčního boje. Odborníci z Počítačové školy Gopas přináší několik praktických tipů, jak zefektivnit ochranu důvěrných firemních dat a zabránit škodám, které mají negativní důsledky nejen na firmy, ale mohou postihnout i samotné zaměstnance.
Víte, že milionové finanční ztráty kvůli úniku citlivých firemních dat nemají na svědomí jen hackeři, ale často i kmenoví zaměstnanci firem? Tuzemští podnikatelé totiž věnují pozornost především ochraně systému před útokem zvenčí, interní bezpečnostní rizika však podceňují.
Identifikujte vetřelce
Ke krádeži citlivých firemních údajů využitelných pro konkurenční boj může dojít třeba během fiktivní rutinní kontroly v místnosti s počítačovým a síťovým vybavením. Krádež může mít přitom na svědomí člověk, který budí na první pohled nejmenší podezření: uklízečka, brigádníci, servisní pracovníci nebo údržbáři.
"Firmy by proto měly dbát na identifikaci osob, které mohou představovat bezpečnostní riziko a nepodceňovat udělování přístupových oprávnění. Dříve nebo později se s nějakou formou útoku setká téměř každá společnost. Za krádeží dat může stát i konkurencí nastrčený nový kolega, kterého přijala vaše firma na nedobře zaplacenou juniorskou pozici. Opatřit si cenná korporátní data tímto způsobem je pro konkurenci poměrně levné. A je to vlastně i technicky jednodušší než hackerský útok z vnějšku", upozorňuje Ondřej Ševeček z Počítačové školy Gopas.
Naučte se přemýšlet jako hacker
Důležitým krokem k prevenci útoků na firemní data je naučit se přemýšlet jako hacker. Lidé, kteří mají v IT oddělení firmy na starosti bezpečnost, musí do detailu porozumět metodám a technikám, které hackeři používají během útoků na počítačové sítě a serverové systémy.
"Tito specializovaní zaměstnanci by měli mít možnost si zmíněné postupy vyzkoušet v praxi a celkově zvládnout metodologii hackování z pohledu útočníka. Zde nejlépe platí formule - chceš-li porazit svého soupeře, nauč se přemýšlet jako on", říká bezpečnostní expert Wayne Burke, který zabezpečoval data například pro FBI, americké námořnictvo nebo bezpečnostní složky NATO.
Nyní vede v Počítačové škole Gopas žádaný kurz etického hackingu s názvem EC-Council Certified Ethical Hacker, který je určený například bezpečnostním technikům nebo správcům sítí.
Vytvořte pravidla na zacházení s přístupovými hesly
Zřetel je třeba brát i na ztrátu firemních informací v důsledku nedbalosti personálu. Sebelepší bezpečnostní politika ztrácí na účinnosti v okamžiku, kdy zaměstnanci nechávají volně ležet na stole přístupová hesla nebo je uchovávají ve svém počítači ve snadno dohledatelné složce s výmluvným názvem Hesla.
Chybou je rovněž vytváření snadno zjistitelných hesel, která obsahují například jméno manželky nebo povolání zaměstnance, tedy obecné informace, které mohou útočníci snadno dohledat třeba na sociálních sítích.
Vybudujte jednotnou bezpečnostní politiku
Závěrem lze říci, že všechny firemní kroky by měly být v souladu s konzistentní bezpečnostní politikou firmy. Tu by měli nejbedlivěji budovat podnikatelé, kteří působí například v elektrotechnickém, zbrojařském či leteckém průmyslu. Právě zde je zvýšené riziko úniku citlivých firemních dat, která jsou využitelná pro konkurenční boj.
Otázku bezpečnostní politiky pak není dobré řešit jen v úzkém okruhu IT specialistů. "Mnohem efektivnější je dbát na celkovou osvětu a proškolení všech zaměstnanců. Třeba i v souvislosti s argumentem, že finanční ztráty vzniklé únikem dat mohou být příčinou zrušení zaměstnaneckých benefitů nebo snížení jejich hodnot", uzavírá Ondřej Ševeček z Počítačové školy Gopas.
Článek GOPAS, a.s. ze dne úterý 9. října 2012
Novinky a trendy v práci s daty na konferenci Power BI Day 2025
DeepSeek je pro firmy hodně rizikový
OSINT kurzy pro širokou veřejnost
Rok 2025 bude pro GOPAS rokem další expanze a inovací v oblasti IT školení
ChatGPT s funkcemi pro internetové vyhledávání
Nejnovější techniky a nástroje etického hackingu v kurzu Certified Ethical Hacker v13
GOPAS je partnerem soutěže IT SPY 2024
Copilot jako chytrý pomocník v kanceláři
Kompletní program konference HackerFest 2024
Sofistikované útoky hackerů s využitím AI
Workshop AI Azure Independent Response v rámci konference HackerFest 2024
HackerFest 2024 představí nejnovější trendy v oblasti hackingu
Dotované IT kurzy pro zaměstnance a OSVČ
IT konference TechEd 2024 představí žhavé novinky včetně platformy M5Stack
OSINT postupy se může naučit každý
JSDays 2024 konference představí hlavní novinky v JavaScriptu
Power BI Day 2024 představí nejnovější trendy v oblasti práce s daty
Kybernetická bezpečnost nových automobilů je velkou výzvou
Trend nedostatku kvalifikovaných pracovníků v IT pokračuje
Nový kurz NIS2 a Zákon o kybernetické bezpečnosti
Zásady time managementu pomohou zvládnout i předvánoční období
Zájem o Scrum profesionály poroste
HackerFest 2023 - konference o nejnebezpečnějších praktikách hackingu dnešní doby
Kybernetická rizika při práci z dovolené
Letní IT vzdělávání s dotovanými kurzy
Python Day 2023 online konference
Dotované IT kurzy s finanční podporou MPSV
Program IT konference TechEd 2023
Odborná IT konference TechEd 2023
Firmy počítají s odborným vzděláním zaměstnanců
Hybridní konference Power BI Day 2023
Kritické provozní technologie velkých firem jsou v popředí zájmu hackerů
GOPAS IT konference v roce 2023
Hybridní konference JSDays 2023 pro JavaScript vývojáře
O Python programování je velký zájem nejen mezi IT profesionály
Elektronika chytrých aut láká hackery
Trendy IT vzdělávání v roce 2022
Jak na výběr kurzu počítačové grafiky
JavaDays 2022 - hybridní konference
Aktuální trendy v IT vzdělávání
GOPAS slaví 30 let na trhu IT vzdělávání
Zajímavá témata konference HackerFest 2022