Společnosti Gas Natural Fenosa a Indra stojí v čele projektu Zigamit, který mezinárodní energetické firmě pomůže využít infrastrukturu pro dálkové řízení měřidel spotřeby médií a prostřednictvím inteligentních sítí nabízet klientům služby s přidanou hodnotou.
Financování projektu Zigamit zaštítilo v rámci bilaterálního programu nazvaného Korea & Spain Innovation (KSI) španělské Středisko pro průmyslový technologický rozvoj, CDTI. Program má za úkol podpořit technologickou spolupráci mezi firmami obou zemí. GAS NATURAL FENOSA a Indra využily při realizaci projektu zkušenosti a technologie získané v předchozích projektech.
Hlavním cílem projektu bylo vyvinout infrastrukturu bezdrátových komunikací založenou na technologii ZigBee. Ta nalezla bohaté využití v řadě aplikací a u výrobců produktů a stává se postupně celosvětovým standardem v oblasti Home Area Network (HAN) a domotiky. Hlavními přínosy je díky otevřenému charakteru systému interoperabilita mezi četnými aplikacemi a garance dostupnosti nových funkcionalit v krátkém až střednědobém horizontu.
Infrastruktura měla integrovat všechny komponenty s tím, že systém zajistí vysoký výkon za nízkých nákladů a umožní klientovi snadnou instalaci. Za tímto účelem proběhl v rámci projektu Zigamit výzkum a definovaly se nutné technologické, provozní a funkční požadavky na vytvoření standardní a otevřené komunikační architektury, založené na aplikačních profilech Smart Energy Profile (SEP) a Home Automation (HA) v rámci stávající standardizace ZigBee Alliance.
Řízení energetické spotřeby a komfortních služeb
Souběžně s tím došlo k vývoji potřebného softwaru a hardwaru, tak aby mohli obchodníci nabízet uživatelům produkty s přidanou hodnotou, určené k řízení celé škály služeb v domácnostech. Mezi hlavní funkcionality projektu Zigamit se zařadila správa spotřeby elektrické energie, topení a teplé vody prostřednictvím kotle ale i solárních panelů. Z dalších funkcionalit nepřímo souvisejících s elektrickou energií můžeme jmenovat spotřebu vody a otázku bezpečnosti.
Uživatel je pomocí tabletu schopen ovládat veškeré služby své domácnosti: zjišťovat spotřebu elektrické energie, programovat elektrické spotřebiče, řídit vytápění domácnosti, mít k dispozici obrazovou dokumentaci různých částí bytu anebo třeba optimalizovat spotřebu vody. Z komponent systému (intelligent plugs, termostaty apod.) je nutno zmínit zařízení, které lze instalovat v každém v současnosti vyráběném kotli pro ohřev vody, umožňuje získávat vyčerpávající informace o jeho fungování a implementovat aplikaci smart boiler u konvenčních kotlů.
V současnosti probíhají dva testovací pilotní projekty se skutečnými uživateli v Katalánsku a v Madridu. Podle získaných výsledků se vyhodnotí atraktivita nabízené služby pro domácnosti a v závislosti na požadavcích klientů z rezidenčního sektoru se provede optimalizace jejích funkcionalit.
Rozvinutí inteligentních sítí
Projekt Zigamit zapadá do rámce inovačních strategií Gas Natural Fenosa a Indry v oblasti rozvoje smart energy, technologických systémů používaných v místě spotřeby elektrické energie. V rámci Zigamit došlo k integraci platformy SOFIA (Smart Objects For Intelligent Applications), výsledku předchozího projektu Indry realizovaného v rámci programu ARTEMIS.
ARTEMIS je platforma založená na technologii sémantického webu, interoperabilitě a inteligentních senzorových sítích, umožňujících domotizaci měst, budov a automobilů a poskytování inteligentních a personalizovaných služeb prostřednictvím mobilních zařízení. Obě mezinárodní společnosti realizují v tomto směru řadu projektů, několik z nich zaměřených na vývoj inteligentních elektrických sítí.
Podnik Gas Natural Fenosa zahájil rozvoj inteligentních elektrických sítí v roce 2011 instalací nových inteligentních elektroměrů a adaptací a automatizací transformačních stanic. V letech 2011 a 2012 probíhá plánovaná výměna celkem 600000 starých elektroměrů za nové, dálkově řízené přístroje. Výměna se provádí ve všech čtyřech španělských autonomních společenstvích, kde Gas Natural Fenosa provozuje svoje distribuční sítě: Galicie, Madrid, Kastilie-La Manča a Kastilie a León.
Výměna elektroměrů je prvním krokem na cestě k rozvoji inteligentních sítí, založených na informačních a komunikačních technologiích. Sítě mají zajistit odezvu na potřeby klientů a zvýšit účinnost elektrizační soustavy. V tomto smyslu se v nich budou integrovat všechny úkony uživatelů. Výsledkem má být vyšší účinnost, bezpečnost a udržitelnost dodávky elektrické energie.
Inteligentní sítě zlepšují účinnost energetických systémů a přispívají tím k plnění energetických cílů Evropské unie s lhůtou stanovenou do roku 2020: snížení emisí skleníkových plynů o 20 %, zvýšení energetické účinnosti o 20 % a dosažení 20procentního podílu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů.
Indra v současnosti pracuje na vývoji nových technologií a řešení na poli energetické účinnosti a udržitelnosti. Její projekty se týkají oblastí výroby, přenosu a distribuce, ale i spotřeby elektrické energie v průmyslových podnicích, domácnostech a v odvětví dopravy. Společnost je zapojena do řady projektů týkajících se nových inteligentních infrastruktur Smart Grids, které mají zajistit udržitelný, bezpečný a hospodárný rozvoj, a v roli poradce španělského regulačního úřadu Comisión Nacional de Energía participuje na rozvoji inteligentních sítí v rámci pracovní skupiny Smart Grids.
Společně s Gas Natural Fenosa stojí Indra v čele projektu Energos, realizovaného na poli výzkumu, vývoje a inovací. Cílem projektu je vyvinout metody a technologie sítí budoucnosti. Společně s energetickou společností se Indra podílela na projektu EU nazvaném 3E Houses, jehož posláním bylo prokázat a vyčíslit přínos ITC ke zlepšení energetické účinnosti v domácnostech prostřednictvím pilotního projektu v sociálních bytech ve městě San Cugat del Vallés.
Firma spolupracuje na dalších výzkumně-vývojových a inovačních projektech zaměřených na vývoj nových systémů: model sítě, platformy pro integraci v reálném čase a řešení obousměrné komunikace. Završila vývoj nové generace inteligentních měřicích přístrojů. Je aktivně zapojena do pracovních skupin iniciovaných španělským Ministerstvem průmyslu, jejichž cílem je vývoj elektrického automobilu ve Španělsku.
Vedle toho spolupracuje s různými subjekty a podniky elektroenergetického sektoru na řadě různých iniciativ a výzkumných projektů.
Článek INDRA Czech Republic s.r.o. ze dne pondělí 18. února 2013
Indra a univerzita ve Valladoidu spolupracují v oblasti I+D+i
SEILAF - simulační centrum boje proti požárům
Interaktivní služby telefonické podpory v cloudu
Obchodní procesy Ence - Energía y Celulosa bude řídit ERP SAP od Indra
Moje vzpomínky - aplikace pro postižené Alzheimerem
Indra integruje na Evropské univerzitě řešení pro elektronický podpis
iCar - podpůrná integrální řešení elektromobility
Technologická řešení Indra pro železniční sektor na veletrhu BCN Rail
CloudCERT - cloud platforma ke zlepšení bezpečnosti
Evropský systém námořního dozoru Perseus
Síť radarů Indra kontroluje letový provoz v Ekvádoru
Bezkabelový artroskopický systém WAD
Pilotní programy projektu I+D+i na poli smart cities CIUDAD 2020
Modernizace systému řízení letového provozu ukrajinského Simferopolu
Inovace systémů řízení letového provozu pro mezinárodní letiště Eldorado v Bogotě
HeadMouse a VirtualKeyboard dosahují 400000 stažení v 95 zemích
Biotermické systémy Indra pro vydávání víz
Simulátor Indra pro letové dispečery s nejvyšší akreditací NATO
Indra zavede systém řízení letového provozu v Rumunsku
Satelitní komunikační systémy Indra pro německé námořnictvo
Projekt CELTIC vyvíjí integrální řešení business inteligence
Indra ve službách leteckého sektoru
Indra se účastní projektu Evacuate
Cloudové řešení Indra pro řízení kvality životního prostřední
Indra je členem konsorcia patronů doktorantských studií ve Smart cities na univerzitě v Gironě
Airline eCommerce - integrální platforma služeb pro letecké linky
Televize budoucnosti zapojuje diváka do obsahu
Solární sledovač ICST-70 zlepšuje výkon fotovoltaických panelů
Indra modernizuje navigační systémy Airservices Australia
Řešení Elcano pro navigaci osob s postižením v interiérech budov
Hermes řídí efektivně městskou dopravu
Indra tvůrcem návrhu urbánní platformy Atenea k řízení inteligentních měst
Efektivní řízení měst budoucnosti
Panamský průplav pod dohledem technologií Indra
Indra se podílí na vývoji inteligentních identifikačních dokladů
Technologie Indra se podílí na řízení provozu a mýtného dálnic v Indii
Digitální zdravotní obrazová dokumentace v projektu Ykonos
Australské vzdušné síly budou v zahraničních misích používat zařízení Indry
Indra uvede nový dispečink řízení letového provozu v Kalkatě
Indra uvede nový dispečink řízení letového provozu v Baku
Strategický plán implementace inteligentních sítí v Peru
IT služby Indra pro brazilské bankovnictví
Inteligentní sítě nabídnou domácnostem služby s přidanou hodnotou
Inteligentní technologie Indra pro řízení městského provozu
Dopravní systém SAE zvýší bezpečnost a kvalitu dopravních služeb města Savannah
Řešení kybernetické bezpečnosti Indra
Detektor radioaktivity León pro letiště a přístavy
Simulátory a výcvikové systémy Indra
Bezpečnost na fotbalových stadionech pod dohledem informačního systému