Letošní invexový týden byl ve znamení řady pokusů o překonání rekordů ve zvýšení rychlosti procesorů Intel - takzvané přetaktování. Týmu ExtraHardware OverClocking se podařilo dosáhnout devíti česko-slovenských rekordů.
Procesory Intel na základních deskách Asus podávaly neuvěřitelné výkony díky chlazení tekutým dusíkem při teplotě minus 196 stupňů Celsia.
Počítačovým nadšencům nestačí rychlosti zakoupených procesorů, a tak se z nich snaží dostat maximální výkon pomocí zvýšení frekvence procesorů - přetaktování. Na letošním veletrhu Invex se tým ExtraHardware pokoušel zapsat do Guinnessovy knihy rekordů v kategorii extrémního přetaktování. "Extrémně nízké teploty, pohybující se okolo minus 196 stupňů Celsia, by člověku zmrazily ruku na kost během několika vteřin. Rozžhavenému přetaktovávanému procesoru však dělají jedině dobře," řekl Mirek Jahoda z ExtraHardware OverClocking týmu.
"Za největší úspěch považujeme překonání českých rekordů v přetaktování dvou i čtyřjádrových procesorů. Díky dosaženému taktu 5.37 GHz jsme se sestavou s procesorem Intel Core 2 Extreme QX9650 dokonce dosáhli oficiálního umístění na 15. místě celosvětově v 3DMark Vantage," dodal Martin Drdůl, obchodní manažer společnosti Intel.
A jak závody v překonávání rychlosti procesorů dopadly ?
Tým ExtraHardware OverClocking obsadil v mezinárodním žebříčku 15. místo v testu 3DMark Vantage. Bohužel, jako platný byl uznán až čtvrtý nejvyšší dosažený výsledek. Ve světové konkurenci je 15. místo více než dobré.
Dále se podařilo :
Pro přetaktování byla použita sestava se základními deskami Asus Rampage Extreme (Intel X48) a Asus Striker II Extreme (nVidia nForce 790i Ultra SLI pro grafické benchmarky a Cinebench R10), paměti Kingston DDR3-1800 CL9 a pevné disky Western Digital. Tekutý dusík pro potřeby chlazení procesorů zajistila společnost Linde Gas.
Počítače fungují i v akváriu
Koho nezajímalo chlazení procesorů tekutým dusíkem, mohl si v invexovém stánku prohlédnout počítač pomořený do akvária o objemu 24 litrů.
Ve speciálním minerálním oleji, okem téměř nerozeznatelném od vody, běžel počítač s procesorem Intel Core 2 Duo včetně boxovaného chladiče, základní deskou Asus P5K-E, grafickou kartou Asus Radeon HD 3650 TOP, paměťmi: 2× 512 MB Kingston DDR2-800 a pevným diskem Western Digital WD800AAJS. Mimo akvárium byl umístěn zdroj, který poháněl i vzduchovací motorek.
Pohled do budoucnosti
Se zvyšováním frekvence počítače se zvyšuje také výpočetní výkon. Ten je potřebný k tomu, aby v blízké budoucnosti mohly počítače člověka překonat v mnoha směrech, třeba i ve schopnosti uvažovat. V průběhu příštích čtyřiceti let se předpokládají velké změny v oblasti sociální interakce, robotiky a obecně schopnosti počítačů vnímat reálný svět. Laboratoře společnosti Intel se už teď zabývají vývojem komunikačních rozhraní mezi člověkem a strojem a testují jejich budoucí využití při práci s počítačem. Některé změny přijdou zřejmě mnohem dříve, než se původně očekávalo.
Článek Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka ze dne středa 15. října 2008
BYOD v českých firmách stále s obavami
SDI řešení Intel zrychlují přechod do firemního cloudu
Připravte se na boj s bezpečnostními hrozbami budoucnosti
Bezplatné kurzy pro profesionální rozvoj s Intel Learning Studio
WiFi Free jen na vlastní nebezpečí
Nová IoT platforma pro chytrá a propojená zařízení
Počítače po práci nevypíná třetina zaměstnanců českých firem
Nové procesory Intel Xeon zrychlují zpracování velkého objemu dat
Počítače do kabelky preferují ženy v průzkumu Intel
Nová řada procesorů Intel Atom S1200
Ultrabooky s dotykovým ovládáním
Bezdrátová budoucnost: sítě v cloudu s rádiovým přístupem
Čtyřjádrové procesory třetí generace Intel Core
Intel SBA: počítačové řešení pro malé firmy
SSD 520: nejrychlejší a nejvýkonnější SSD disk Intel
Partnerství Intel a Motorola Mobiliy: zaměřeno na vývoj a prodej chytrých telefonů
Procesory Intel Atom: nové funkce a delší životnost baterie
Intel představuje dva nové šestijádrové a dvanáctivláknové procesory pro desktopy
Výpočetní technika pokořuje nové hranice
Ultrabook nabídne nejvyšší uživatelský komfort
Intel a Google spolupracují na optimalizaci budoucích verzí platformy Android
Ultrabook: novou kategorii mobilních počítačů podpoří fond Intel Capital
Česko propadlo sociálním sítím
Intel nabídne do konce roku 2020 výpočetní výkon na exaskalární úrovni
Ultrabook: nová kategorie tenkých a lehkých počítačů pro většinového uživatele
Literární soutěž o nejlepší sci-fi povídku zná své vítěze
Intel zveřejňuje Zprávu o firemní odpovědnosti za rok 2010
Čeští studenti excelovali na největší světové soutěži pro mladé vědce Intel ISEF
3D tranzistor Tri-Gate: úspory elektrické energie a zvýšení výkonu
60 let inovací ve vývoji tranzistorů
Finále celosvětové soutěže Intel ISEF s účastí českých studentů
Intel Challenge Europe 2011: přihlaste se do prvního kola soutěže
NAND Flash 20nm: nejvyspělejší technologie od Intel a Micron
Procesory Intel Xeon: nový standard pro high-endové počítačové aplikace
SSD 320 Series: třetí generace SSD disků Intel
Literární soutěž Intel na téma: Umělá inteligence za čtyřicet let
Intel SSD 510: nová řada SSD disků s podporou SATA s propustností 6Gbps
Intel Thunderbolt: technologie pro nejrychlejší připojení osobního počítače
FAB 42: nová továrna Intel v Arizoně
Intel a PRE společně budují moderní energetické sítě
Intel Medfield: nový procesor pro mobilní telefony vyrobený 32nm technologií
Intel zjednodušuje datová centra
will.i.am: ředitel pro kreativní inovace Intel
Technologické trendy roku 2011
Intel představuje novou řadu SSD disků Intel 310
Intel Anti-Theft: kladivo na zloděje notebooků