Podle průzkumu společnosti Intel z února a března 2015 mezi 576 firmami ve čtyřech středoevropských zemích téměř třetina počítačů zůstává zapnutá i přes noc, což má podstatný vliv na jejich spotřebu elektrické energie.
"Zaměstnanci českých firem mají největší svobodu v rozhodnutí, zda počítač při odchodu z práce vypnout, či nevypnout - 48% českých firem toto nechává zcela na nich. Ale ani ty firmy, které k vypínání zaměstnance vybízejí či je nařizují, nemají pod kontrolou, že se tak skutečně děje - týká se to 22% firem v ČR, 16% v Polsku a Maďarsku a 14% na Slovensku," říká Petr Ulvr, Business Development Manager společnosti Intel.
Kromě toho si někteří zaměstnanci nejsou vědomi rozdílu mezi jednotlivými režimy provozu počítače a nerozlišují mezi tím, zda ponechávají počítač zapnutý, v režimu spánku či pohotovosti (stand-by).
Průzkum do značné míry popírá převládající mínění, že počítače jsou mimo pracovní dobu v provozu hlavně z důvodu softwarových aktualizací a počítačové správy.
"V uvedených čtyřech zemích se tyto aktivity mimo pracovní dobu týkají pouhých 28% firem. Nejvíce napilno mají IT administrátoři na Slovensku, kde mimo obvyklou pracovní dobu počítačovou správu provádí 44% firem. Naopak v ČR to je méně než každá pátá firma (17 %), v Polsku a Maďarsku méně než čtvrtina (shodně 24%)," doplňuje Petr Ulvr.
Co se týče velikosti firem, největší pozornost je věnována vypínání počítačů v menších a středně velkých firmách do 200 zaměstnanců, naopak možná překvapivě větší firmy jsou oproti nim ve vypínání pohodlnější - ve firmách o velikosti 200 až 500 zaměstnanců běží přes noc tři z deseti počítačů, ve firmách nad 500 zaměstnanců dokonce čtyři z deseti. Spotřeba generovaná ze zbytečného provozu počítačů je přímo úměrná množství počítačů, takže ztráta velkých firem, které vypínání neřeší, je pak o to významnější.
K úspornému chování pomůže osvěta nebo technologie, ideálně obojí
Z výsledků průzkumu je zjevné, že řadě firem a jejich zaměstnancům by prospěla větší osvěta, případně nařízení, které by je vedlo k ekonomickému a ekologickému chování. Přes noc zapnuté počítače, zejména PC, které stále ve firmách výrazně převažují1 nad úspornými mobilními zařízeními typu notebook, ultrabook či počítač typu 2 v 1, jsou totiž významnými konzumenty elektrické energie.
Spotřeba stolního počítače staršího pěti let se v případě, že nedojde k jeho vypnutí, pohybuje na úrovni 11 Kč za den, a to i v případě, že vypneme monitor. Nechává-li zaměstnanec takový starší stolní počítač běžet i o víkendech, svátcích a dovolené, není nic výjimečného, že se jeho roční účet za provoz počítače přehoupne přes čtyři tisíce korun.
S ohledem na zbytečné plýtvání energie ve firmách vznikla technologie Intel vPro, která umí vzdáleně vypnout počítač na konci pracovního dne a i v tomto vypnutém stavu zajistit jejich každodenní servis, opravy a aktualizace.
K samotnému využívání úsporných technologií Intel vPro se hlásí 13% oslovených firem, nejvíce v ČR (20 %). Vedle zhruba šedesátiprocentní skupiny firem, které vPro nemohou využívat (nevlastní počítače s procesory vPro), zde existuje poměrně významné procento firem (22% v průměru), které technologie Intel vPro nevyužívají, ačkoli jsou jejich počítače vybaveny vPro procesory. Nejvíce jich je opět v ČR - 27%.
Přitom aktivace a konfigurace vzdálené správy prostřednictvím technologie vPro je teď maximálně jednoduchá díky tomu, že Intel pro tyto účely zdarma firmám zpřístupnil potřebné softwarové nástroje.
Kromě vypínání a zapínání počítačů na dálku výhody vzdálené správy ocení například pracovníci v terénu vybavení mobilními zařízeními. Pokud se stane, že notebook přestane být funkční, má mobilní uživatel možnost spojit se na dálku se svým IT administrátorem, který je schopný bez ohledu na stav operačního systému vzdáleně převzít obrazovku a poskytnout pomoc.
Motivovanost IT oddělení k úsporám energie
S výše uvedenými fakty také souvisí, že ČR je také na konci žebříčku v pořadí motivovanosti IT oddělení k vytváření úspor elektrické energie. V bezmála dvou třetinách (64%) českých firem není oddělení nijak zaangažováno na spotřebě, kterou informační technologie spotřebují. Obdobná situace je v Polsku (60%) a na Slovensku (54%). Pouze v Maďarsku většina firem (52%) své IT k úsporám motivuje.
Ve většině firem je výsledek takový, že za energii, kterou firma zkonzumuje, nikdo nezodpovídá. Přitom oblast firemního IT se na spotřebě podílí zpravidla podstatně, ať už provozem serverů či počítačů. Výdaje na energie pak ve většině firem po přímých nákladech souvisejících s výrobní činností a mzdách představují třetí nejvýznamnější výdajovou položku.
Článek Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka ze dne pátek 27. března 2015
BYOD v českých firmách stále s obavami
SDI řešení Intel zrychlují přechod do firemního cloudu
Připravte se na boj s bezpečnostními hrozbami budoucnosti
Bezplatné kurzy pro profesionální rozvoj s Intel Learning Studio
WiFi Free jen na vlastní nebezpečí
Nová IoT platforma pro chytrá a propojená zařízení
Počítače po práci nevypíná třetina zaměstnanců českých firem
Nové procesory Intel Xeon zrychlují zpracování velkého objemu dat
Počítače do kabelky preferují ženy v průzkumu Intel
Nová řada procesorů Intel Atom S1200
Ultrabooky s dotykovým ovládáním
Bezdrátová budoucnost: sítě v cloudu s rádiovým přístupem
Čtyřjádrové procesory třetí generace Intel Core
Intel SBA: počítačové řešení pro malé firmy
SSD 520: nejrychlejší a nejvýkonnější SSD disk Intel
Partnerství Intel a Motorola Mobiliy: zaměřeno na vývoj a prodej chytrých telefonů
Procesory Intel Atom: nové funkce a delší životnost baterie
Intel představuje dva nové šestijádrové a dvanáctivláknové procesory pro desktopy
Výpočetní technika pokořuje nové hranice
Ultrabook nabídne nejvyšší uživatelský komfort
Intel a Google spolupracují na optimalizaci budoucích verzí platformy Android
Ultrabook: novou kategorii mobilních počítačů podpoří fond Intel Capital
Česko propadlo sociálním sítím
Intel nabídne do konce roku 2020 výpočetní výkon na exaskalární úrovni
Ultrabook: nová kategorie tenkých a lehkých počítačů pro většinového uživatele
Literární soutěž o nejlepší sci-fi povídku zná své vítěze
Intel zveřejňuje Zprávu o firemní odpovědnosti za rok 2010
Čeští studenti excelovali na největší světové soutěži pro mladé vědce Intel ISEF
3D tranzistor Tri-Gate: úspory elektrické energie a zvýšení výkonu
60 let inovací ve vývoji tranzistorů
Finále celosvětové soutěže Intel ISEF s účastí českých studentů
Intel Challenge Europe 2011: přihlaste se do prvního kola soutěže
NAND Flash 20nm: nejvyspělejší technologie od Intel a Micron
Procesory Intel Xeon: nový standard pro high-endové počítačové aplikace
SSD 320 Series: třetí generace SSD disků Intel
Literární soutěž Intel na téma: Umělá inteligence za čtyřicet let
Intel SSD 510: nová řada SSD disků s podporou SATA s propustností 6Gbps
Intel Thunderbolt: technologie pro nejrychlejší připojení osobního počítače
FAB 42: nová továrna Intel v Arizoně
Intel a PRE společně budují moderní energetické sítě
Intel Medfield: nový procesor pro mobilní telefony vyrobený 32nm technologií
Intel zjednodušuje datová centra
will.i.am: ředitel pro kreativní inovace Intel
Technologické trendy roku 2011
Intel představuje novou řadu SSD disků Intel 310
Intel Anti-Theft: kladivo na zloděje notebooků