Ultrabooky dávají uživateli možnost vytvářet a přijímat digitální obsah prostřednictvím zařízení, které bude elegantní, lehké, bezpečné a tenké, nabídne vysoký a flexibilní uživatelský komfort, aniž by byl obětován výkon, a které se bude prodávat za ceny ve středním rozpětí.
Viceprezident společnosti Intel a generální manažer divize PC Client Group Mooly Eden na konferenci Intel Developer Forum prohlásil, že uživatelský komfort v oblasti osobních počítačů projde zásadní revolucí díky uvedení nové kategorie mobilních zařízení označovaných jako ultrabooky. Intel kategorii ultrabooků definoval na základě toho, co běžní uživatelé od svých počítačů nejvíce požadují, a to jak z emocionální, tak racionální perspektivy.
"Podobnou proměnu osobních počítačů jsme nezažili od doby, kdy byla před osmi lety představena technologie Intel Centrino", říká Mooly Eden. "Dnešní zařízení poháněná druhou generací našich procesorů Intel Core nabízejí zákazníkům dosud nebývalou míru uživatelského komfortu a u toho se rozhodně nehodláme zastavit. Víme, že lidé chtějí od svých počítačů víc. Chtějí je používat k vytváření, přijímání a sdílení obsahu. My jsme se rozhodli tuto výzvu přijmout a navrhli jsme ultrabook tak, aby nabízel skutečně komplexní a velmi vysoký uživatelský komfort."
Probíhající transformace
První počítače typu ultrabook budou na trh uvedeny před letošními Vánocemi. Budou postaveny na základě procesorů Intel Core a budou se vyznačovat především velice útlým provedením a téměř okamžitým "probuzením" z režimu spánku, což bude zajištěno prostřednictvím technologie Intel Rapid Start.
Druhá generace rodiny procesorů Intel Core, jež byla představena v průběhu tohoto roku, nabízí především zcela nový vizuální výkon, jehož bylo dosaženo díky vyššímu výkonu procesoru a zlepšení grafiky. Mooly Eden uvedl, že Intel dosud prodal 75 milionů procesorů Intel Core druhé generace, což z tohoto modelu činí nejrychleji prodávaný procesor v historii firmy. Tento údaj rovněž podtrhuje pokračující výraznou celosvětovou poptávku po osobních počítačích. Každý den se prodá zhruba milion osobních počítačů, přičemž spotřeba je vedena hlavně vzrůstající poptávkou na rozvojových trzích.
Mooly Eden na pódium pozval i zástupce společnosti Microsoft a společně předvedli nový operační systém Windows 8 a několik dalších aplikací na zařízeních typu ultrabook. Byla zdůrazněna úzká spolupráce mezi oběma společnostmi a nastíněna řada budoucích příležitostí, které operační systém Windows 8 nabídne napříč širokým spektrem počítačových zařízení, jako jsou tablety, hybridy a zcela nové typy počítačů, například právě ultrabooky.
Mooly Eden rovněž upozornil na Thunderbolt, zcela novou technologii vysokorychlostního dvojprotokolového I/O navrženou tak, aby uživateli nabídla vysoký výkon, jednoduchost a flexibilitu. Thunderbolt umožňuje propojení vysokorychlostních úložných zařízení, médií a displejů jediným tenkým kabelem. Účastníci konference se mohli o výhodách této technologie přesvědčit na prototypu používajícím operační systém Microsoft Windows 7.
Co bude pohánět ultrabooky v roce 2012
Účastníci fóra se mohli rovněž seznámit s procesorem, který bude zařízení typu ultrabook pohánět v roce 2012 - procesor Intel Core třetí generace, kódově označovaný Ivy Bridge. Očekává se, že tento nový procesor se v prvních zařízeních objeví ještě v polovině roku 2012 a nabídne výrazný nárůst výkonu a podstatně vyšší energetickou účinnost.
Mooly Eden publiku představil šest předprodukčních verzí ultrabooku, přičemž všechny jsou postaveny na základě procesoru Intel Core třetí generace.
Zařízení typu ultrabook své uživatele uklidní i po stránce bezpečnosti, neboť budou vybavena ochrannými technologiemi Intel Identity Protection a Intel Anti-Theft. Ultrabooky nové generace, notebooky i stolní počítače budoucnosti budou profitovat ze spolupráce Intelu a firmy McAfee, jejímž plodem je již ochrana proti krádeži zajišťovaná pro ultrabooky.
Tato ochrana bude k dispozici od roku 2012 a jako první bude využívat jedinečných technologií Intelu na úrovni čipů. Nabídne zabezpečení zařízení i dat, a to prostřednictvím takových funkcí, jako jsou zámek, smazání dat nebo sledování polohy.
Viceprezident společnosti Intel vyzval celé počítačové odvětví, aby spojilo síly a začalo vyvíjet tenká, lehká a komplexní počítačová zařízení. Ve své řeči se dotkl komponent, jako jsou panely, klávesnice, baterie a šasi. Ty všechny je podle něj třeba zlepšit, aby byla naplněna vize, s níž Intel koncept ultrabooku vytvořil. Sám Intel se rozhodl jít příkladem a představil novou úspornou technologii, jež při statickém obrazu omezuje obnovování obrazu na displeji a tím významně šetří energii.
LG Display, jeden z předních světových dodavatelů LCD panelů, tuto technologii využije právě při výrobě panelů pro ultrabooky dodávané pod značkou Shuriken, což je značka charakteristická skvělým designem, malými rozměry a nízkou spotřebou energie.
Vize ultrabooku naplněna
Vize ultrabooku je několikaletá široce pojatá iniciativa, jež se realizuje ve třech fázích. Mooly Eden prohlásil, že právě probíhá fáze první, jež bude završena před Vánocemi uvedením prvních zařízení typu ultrabook. Druhá fáze pak bude spuštěna s uvedením procesorů Intel Core třetí generace v první polovině roku 2012. V roce 2013 uvede Intel novou generaci procesorů Haswell, vyráběných 22nm technologií.
Mooly Eden tento procesor představil publiku na IDF - čip budoucnosti při demonstraci provozoval několik aplikací současně. Očekává se, že nové počítače postavené na tomto čipu přinesou transformaci celého odvětví osobních počítačů, a to především s ohledem na vysokou výdrž baterie - ta bude nabízet až deset dnů v pohotovostním režimu. Vedle vynikající životnosti baterie se nové přístroje budou moci pochlubit i nebývalou úrovní uživatelského komfortu.
Článek Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka ze dne pátek 16. září 2011
BYOD v českých firmách stále s obavami
SDI řešení Intel zrychlují přechod do firemního cloudu
Připravte se na boj s bezpečnostními hrozbami budoucnosti
Bezplatné kurzy pro profesionální rozvoj s Intel Learning Studio
WiFi Free jen na vlastní nebezpečí
Nová IoT platforma pro chytrá a propojená zařízení
Počítače po práci nevypíná třetina zaměstnanců českých firem
Nové procesory Intel Xeon zrychlují zpracování velkého objemu dat
Počítače do kabelky preferují ženy v průzkumu Intel
Nová řada procesorů Intel Atom S1200
Ultrabooky s dotykovým ovládáním
Bezdrátová budoucnost: sítě v cloudu s rádiovým přístupem
Čtyřjádrové procesory třetí generace Intel Core
Intel SBA: počítačové řešení pro malé firmy
SSD 520: nejrychlejší a nejvýkonnější SSD disk Intel
Partnerství Intel a Motorola Mobiliy: zaměřeno na vývoj a prodej chytrých telefonů
Procesory Intel Atom: nové funkce a delší životnost baterie
Intel představuje dva nové šestijádrové a dvanáctivláknové procesory pro desktopy
Výpočetní technika pokořuje nové hranice
Ultrabook nabídne nejvyšší uživatelský komfort
Intel a Google spolupracují na optimalizaci budoucích verzí platformy Android
Ultrabook: novou kategorii mobilních počítačů podpoří fond Intel Capital
Česko propadlo sociálním sítím
Intel nabídne do konce roku 2020 výpočetní výkon na exaskalární úrovni
Ultrabook: nová kategorie tenkých a lehkých počítačů pro většinového uživatele
Literární soutěž o nejlepší sci-fi povídku zná své vítěze
Intel zveřejňuje Zprávu o firemní odpovědnosti za rok 2010
Čeští studenti excelovali na největší světové soutěži pro mladé vědce Intel ISEF
3D tranzistor Tri-Gate: úspory elektrické energie a zvýšení výkonu
60 let inovací ve vývoji tranzistorů
Finále celosvětové soutěže Intel ISEF s účastí českých studentů
Intel Challenge Europe 2011: přihlaste se do prvního kola soutěže
NAND Flash 20nm: nejvyspělejší technologie od Intel a Micron
Procesory Intel Xeon: nový standard pro high-endové počítačové aplikace
SSD 320 Series: třetí generace SSD disků Intel
Literární soutěž Intel na téma: Umělá inteligence za čtyřicet let
Intel SSD 510: nová řada SSD disků s podporou SATA s propustností 6Gbps
Intel Thunderbolt: technologie pro nejrychlejší připojení osobního počítače
FAB 42: nová továrna Intel v Arizoně
Intel a PRE společně budují moderní energetické sítě
Intel Medfield: nový procesor pro mobilní telefony vyrobený 32nm technologií
Intel zjednodušuje datová centra
will.i.am: ředitel pro kreativní inovace Intel
Technologické trendy roku 2011
Intel představuje novou řadu SSD disků Intel 310
Intel Anti-Theft: kladivo na zloděje notebooků