Společnost Kaspersky provedla průzkum mezi osobami s rozhodovacími pravomocemi ve zdravotnictví, aby zjistila, jak probíhá digitální transformace tohoto odvětví a které problémy by se podle nich měly vyřešit, aby měl každý člověk přístup k dostupné, rychlé a kvalitní péči.
Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Kaspersky pandemie Covid-19 výrazně napomohla rozšíření telemedicínských služeb. Jak vyplynulo z odpovědí 389 poskytovatelů zdravotní péče z 36 zemí, telemedicínu zavedlo už 91% zdravotnických organizací, přičemž 44% ji začalo využívat po nástupu pandemie.
Mimořádná situace ve zdravotnictví v letech 2019 až 2020 změnila pohled lidí na toto odvětví. Zdravotnické organizace se přizpůsobily novým podmínkám a 56% zdravotnických zařízení aktuálně plánuje, že zvýší své investice do telemedicíny a řešení virtuální péče.
Zároveň se ale 52% respondentů setkalo s případy, kdy pacienti odmítli dálkovou diagnostiku a péči kvůli obavám o bezpečnost svých osobních dat.
"Důvěra byla pro zdravotnictví vždy velmi důležitá. Ale dnes, kdy se stále víc zdravotnických organizací spoléhá při podpoře svých služeb na technologie a digitální nabídky, chtějí mít pacienti také jistotu ohledně ochrany svých zdravotních údajů. To znamená, že úroveň důvěry v tomto odvětví je neoddělitelně spjata se schopností poskytovatele zajistit bezpečnost citlivých informací, které shromažďuje, sdílí a uchovává. Vzhledem k rychlému vývoji a komplexnosti, kvůli nimž je toto odvětví stále lukrativnější pro útočníky, nastal čas, aby zdravotnická zařízení učinila z kybernetické bezpečnosti svoji prioritu. Měla by zhodnotit současnou úroveň své ochrany a neprodleně zavést vhodná řešení a nástroje. Tímto způsobem připraví pacientům lepší služby, kde vzdálenost ani rizika kybernetické bezpečnosti nebudou překážkou a kde se každému dostane kvalitní lékařské pomoci," říká Evgeniya Naumova, výkonná viceprezidentka pro korporátní obchod společnosti Kaspersky.
Pacienti vítají možnost vyšetření na dálku
Podle průzkumu se 71% respondentů z celého světa domnívá, že telemedicínské služby přinesou zdravotnímu sektoru v příštích pěti letech největší přidanou hodnotu. Odborníci upozorňují, že telemedicína je v mnoha ohledech praktická a výhodná - jejími přednostmi jsou například okamžitý přístup k datům a péči, menší přenos nemocí mezi pacienty a zdravotníky nebo možnost rychlejší pomoci většímu počtu lidí za kratší dobu.
Tento pozitivní přínos souzní s reálnou lékařskou praxí. Téměř polovina organizací (42%) se shoduje, že většina jejich pacientů má větší zájem o vyšetření na dálku než osobně, protože je to pro ně pohodlnější. Další atraktivní vlastností telemedicíny je, že moderní technologie šetří čas, námahu i peníze a umožňují konzultace se zkušenějšími specialisty.
Tyto výhody vedly k tomu, že o telemedicínské služby je mezi pacienty všech věkových skupin stále větší zájem. Navzdory stereotypům, že starší lidé mají menší sklon důvěřovat moderním technologiím, jen 51% poskytovatelů uvádí, že většina jejich pacientů využívajících péči na dálku je mladší 50 let.
Nejčastější poskytovanou službou je synchronní telemedicína (51%) zahrnující komunikaci s pacienty v reálném čase, např. prostřednictvím videohovoru nebo chatu.
Druhou nejvyužívanější službou je vzdálené monitorování pacientů prostřednictvím nositelných zařízení (41%), za níž následuje technologie asynchronní telemedicíny (39%), která shromažďuje a ukládá údaje pacientů na zabezpečené cloudové platformě k dalšímu využití ošetřujícím odborníkem.
Lepší zajištění soukromí pro pacienty
Přesto se 74% respondentů setkalo s případy, kdy pacienti odmítli videohovor se zdravotnickým personálem, přičemž 52% respondentů uvedlo, že lidé odmítli telemedicínské služby z důvodu ochrany soukromí nebo obav o svá data.
Mezi další uváděné důvody patřily obecný nedostatek důvěry k telemedicíně (33%), neochota komunikovat přes video (32%) a absence potřebného vybavení (30%).
O zajištění soukromí však nemají strach pouze pacienti - 81% poskytovatelů zdravotní péče uvádí, že lékaři v jejich organizaci vyjádřili obavy o ochranu údajů pacientů při diagnostice a péči na dálku, a pouze 36% respondentů je přesvědčeno, že jejich organizace má potřebná bezpečnostní opatření.
Průzkum potvrzuje, že bezpečnost telemedicíny je problémem jak pro poskytovatele, tak pro uživatele. Utajení citlivých údajů pacientů by mělo být pro každou organizaci na prvním místě.
Cenná data na zastaralých počítačích
O zajištění soukromí však nemají strach pouze pacienti - 81% poskytovatelů zdravotní péče uvádí, že lékaři v jejich organizaci vyjádřili obavy o ochranu údajů pacientů při diagnostice a péči na dálku, a pouze 36% respondentů je přesvědčeno, že jejich organizace má potřebná bezpečnostní opatření.
Výzkum naopak odhalil, že třetina organizací (32%) v minulosti zažila nějaký kyberútok, konkrétně 33% z nich unikla data, 32% zaznamenalo DDoS útoky s cílem přetížit systém a 32% organizací čelilo ransomwaru, tedy zablokování dat za účelem získání výkupného.
Tyto útoky můžou souviset i s tím, že část zdravotnických zařízení používá zastaralá zařízení, včetně neaktuálního softwaru. Na počítačích se zastaralým operačním systémem pracuje dokonce většina zdravotníků (74%).
Pouze 22% zdravotnických zařízení napříč všemi sledovanými zeměmi má u veškerého lékařského vybavení aktualizovaný software. Ten se stává bezpečnostní slabinou a vstupním bodem kyberútočníků do organizace.
Doporučení Kaspersky pro zavedení vysoké úrovně kybernetické bezpečnosti:
Článek KASPERSKY LAB CZECH REPUBLIC ze dne středa 1. prosince 2021
Masivní kybernetické útoky na ukrajinskou infrastrukturu
Bezpečná bezdrátová aktualizace řídících jednotek chytrých automobilů
Valentýn 2022 ve znamení nárůstu podvodných aktivit
Evropské firmy často podceňují investice do IT bezpečnosti
Kyberbezpečnostní hra [Dis]connected
Hrdiny sci-fi filmu Moonfall chrání bezpečnostní systémy Kaspersky
Log4Shell zranitelnost představuje novou éru kybernetických útoků
Blokování škodlivého obsahu a phishingových domén
Rizika kontroverzních příspěvků na sociálních sítích
Bezpečnostní hrozba BlueNoroff vykrádá účty finančních startupů
Ochrana digitální identity v prostředí metasvěta
Rekordní záchyt nových typů škodlivých souborů
Jak nastavit ochranu soukromí u různých internetových služeb a platforem
Škodlivý doplněk krade přihlašovací údaje uživatelů Microsoft Exchange Serveru
Nebezpečná zranitelnost v rozšířené knihově nástrojů pro Java aplikace
Nové strategie ransomware útočníků
Zásady kybernetické bezpečnosti pro bionická zařízení
Firmy často tají informace o úniku osobních údajů zaměstnanců
Lepší zabezpečení kyberbezpečnosti je pro zdravotnická zařízení velkou výzvou
Prognózy finančních hrozeb roku 2022
Slevové akce typu Black Friday lákají k podvodům při online platbách
Jak se lidé a firmy dokázali přizpůsobit podmínkám práce na home office
Nahlédněte do zákulisí etických hackerů a kybernetických profesionálů
Špatná legislativa brzdí vyšetřování kybernetické kriminality
Kyberzločinci intenzivně využívají streamované pořady a seriály jako návnadu
Aktualizace Kaspersky VPN Secure Connection
Počet pokročilých DDoS útoků roste
Pozor na scam a phishing ve falešných kampaních podvodníků
Kyberzločin zneužívá popularitu Hry na oliheň
Skupina Lazarus vyvíjí prostředky pro útok na dodavatelské řetězce
Simulační hra o kyberbezpečnosti pro diplomaty a úředníky
Bezpečná online práce zaměstnanců s využitím VPN
Bankovní trojan Trickbot se překotně vyvíjí
Nový zero-day exploit MysterySnail napadá servery s Microsoft Windows
Sdílení dat s dodavateli představuje riziko kybernetického útoku
Absolutní ochrana před ransomware
Nový backdoor Tomiris se podezřele podobá malwaru Sunshuttle
Spyware FinFisher se snaží obcházet bezpečnostních řešení
Trojan BloodyStealer ohrožuje on-line herní platformy
Cybersecurity platforma pomáhá v rozvoji nových produktů a služeb
Sociální sítě během epidemie často nahrazují skutečné vztahy
Kaspersky Smart Home Security pro ochranu IoT zařízení chytrých domácností
Pravidelné aktualizace a silná hesla snižují rizika kybernetického napadení firem
SAS 2021 - Summit bezpečnostních analytiků
Microsoft Exchange Server čelí nárůstu kybernetických útoků
Bezpečnostní řešení Kaspersky spolehlivě chrání před bankovním trojanem QakBot