Jak na základní uživatelské úkony v IT oblasti
Několik dobrých rad a tipů odborníků z Kaspersky Lab pro zabezpečení mobilu a PC, volbu silného hesla, rozpoznání podvodů na internetu, bezpečné online nakupování, boj s malware a viry či restart routeru atd.
Jak resetovat WiFi router - domácí síť v bezpečí:
- Nejdříve zkuste vypnout a zapnout zařízení - všech nežádoucích procesů na routeru se zbavíte tak, že ho vypnete. Pomalu napočítejte do deseti a znovu ho zapněte.
- Změňte přihlašovací údaje - nepoužívejte přednastavené nebo lehce uhodnutelné přihlašovací údaje, je důležité zvolit si opravdu silné heslo.
- Čestné místo pro router - postarejte se, aby byl váš router na nejlepším místě, tak aby vysílal co nejsilnější signál. Blízkost některých objektů se nevyplácí. Pozor na okna, tlusté zdi, další elektronická zařízení, ale i taková akvária na rybičky dokáží se signálem pěkně zacvičit.
- Test paměti - když si měníte heslo, nikam si ho nepoznamenávejte. Rovnou si ho zapamatujte, nebo raději zvolte bezpečný způsob jeho uložení - existují programy pro spravování hesel (password managery).
- Aktualizujte - kontrolujte, jestli u vašeho routeru proběhly všechny aktualizace. Pomůžete ho tím chránit před nejnovějšími vnějšími hrozbami. Pokud si nejste jisti, jak na to, kontaktujte svého poskytovatele internetového připojení.
Jak zabezpečit svůj mobil nebo počítač:
- Používejte flexibilní ochranu - na trhu najdeme řadu bezpečnostních balíčků pro celou rodinu za příznivou cenu. Nebojte se ohledně jejich výběru poradit se zasvěcenými kamarády, tipy najdete také v některých magazínech - např. dTest.
- Udržujte pořádek na disku - pravidelné čištění koše a dočasných složek vám zajistí nejenom více místa na úložišti. Také odstraní některá malwarem ohrožená místa a pomáhá v udržovat vaše soukromí v bezpečí.
- Chraňte každé zařízení - ujistěte se, že každé vaše zařízení je nějakým způsobem chráněno. Notebooky a klasické stolní počítače vyžadují instalaci bezpečnostního produktu. Zkontrolujte, jaké funkce mají povolené jednotlivé chytré aplikace a programy, aktualizujte je a dbejte na bezpečnost přístupových údajů.
- Adaptivní zabezpečení - používejte bezpečnostní řešení, která se přizpůsobí vašemu životnímu stylu. Tímto způsobem zaručíte sobě a svým blízkým ochranu, ať už nakupujete online, spravujete bankovní účty nebo vaše zařízení používají děti či vnoučaty.
- Nebuďte nečinní - aktualizujte bezpečnostní systémy všech používaných aplikací, a to hned po uveřejnění nových verzí.
Jak vytvořit opravdu silné heslo:
- Pracujte s programy pro správu hesel - zvažte používání speciálních programů určených ke spravování hesel. Získáte tak jednoduchý přístup ke všem svým účtům, a navíc také bezpečný digitální trezor pro váš pas, řidičský průkaz a další.
- Hatmatilka napomůže - vyvarujte se jednoduchým heslům, jako jsou heslo nebo leden. Spíše zvažte na první pohled nesouvisející kombinace slov, například Vánoce, kolo a kapr.
- Na velikosti záleží - spousta stránek vám nepovolí zadat příliš krátké heslo. Zvykněte si používat heslo o nejméně osmi znacích - nejlépe však delší.
- Buďte kreativní - zkuste pracovat s různými znaky, čísly a znaménky. Zapojte svou tvořivost - výsledné heslo může mít například podobu V#n0cEk0l0K4pr.
- Držte si odstup - nepoužívejte hesla, která se vás týkají osobně. Některá častá hesla se nechají uhádnout již jen s malou znalostí uživatele - jméno, adresa, místo a datum narození, jméno psa nebo koníček.
Naučte se lépe rozpoznávat podvody, spamové e-maily nebo nebezpečné odkazy:
- Nikdo to za vás neudělá lépe - pokud chcete vstoupit do svého online bankovnictví nebo nakupovat na e-shopu, zadávejte adresy těchto institucí přímo do vyhledávacího řádku v prohlížeči, případně vyberte záložku či jednu z oblíbených adres. Nikdy nevstupujte na dané stránky přes odkaz v e-mailu.
- Optimalizujte zabezpečení - dbejte na ochranu všech svých zařízení s pomocí aktuálních bezpečnostních softwarů.
- Mějte se na pozoru - nenaleťte nevyžádaným zprávám - k veškeré obdržené poště přistupujte s opatrností. Neotevírejte odkazy a přílohy v e-mailech, o kterých máte jakékoliv pochybnosti. Pokud si nejste jistí jejich odesilatelem, napište mu zprávu nebo zavolejte.
- Něco nehraje - phishingový (podvodný) e-mail rozpoznáte následovně: začíná neosobním pozdravem a oslovením, objevují se pravopisné chyby, používá výhružný jazyk a obsahuje zvláštní přílohy. Pokud něco působí podezřele, máte důvod být na pozoru. Věrohodné firmy by po vás prostřednictvím e-mailu nevyžadovaly osobní informace - to je hlavní ukazatel, že něco je v nepořádku.
- Hledejte S - důvěryhodnost a bezpečnost navštívené internetové stránky jednoduše zkontrolujete tak, že se na jejím začátku objeví https a ne pouze http. U důvěryhodných stránek se také v adresním řádku objevuje symbol zámku. Snížíte tak pravděpodobnost návštěvy podvodného webu.
Jak rozpoznat internetové viry, malware a bojovat s nimi:
- Nechávejte proběhnout pravidelné aktualizace - pokud vám počítač nebo mobil hlásí, že je dostupná nová aktualizace systému nebo nějakého programu - nechte ji proběhnout co nejdříve. Kyberzločinci se rádi zaměřují na zranitelnosti starých softwarů.
- Prověřte si dostupné nástroje - má váš antivirový software zvláštní nástroj pro zabezpečení online plateb? Využijte ho - ochrání vás při nákupech na internetu a platebních transakcích.
- Ochraňuj a prověřuj - zajistěte ochranu všech svých zařízení s důvěryhodným antivirovým programem.
- Zpomalování - pokud se vám zpomaluje počítač, tzv. seká se, možná byl napaden. Spusťte antivirovou kontrolu a postupujte podle instrukcí vašeho bezpečnostního produktu.
- Měňte hesla - při volbě nového hesla zkuste pracovat s různými znaky, čísly a znaménky. Zapojte svou tvořivost - výsledné heslo může mít například podobu V#n0cEk0l0K4pr.
Jak bezpečně nakupovat a platit online:
- Prověřte si dostupné nástroje - má váš antivirový software zvláštní nástroj pro zabezpečení online plateb? Využijte ho - ochrání vás při nákupech na internetu a během platebních transakcí.
- Optimalizujte zabezpečení - bezpečnost je na prvním místě, a proto se ujistěte se, že máte aktivní ochranu před kybernetickými hrozbami. Notebooky a klasické stolní počítače vyžadují instalaci bezpečnostního produktu. Zkontrolujte, jaké funkce mají povolené jednotlivé chytré aplikace a programy, aktualizujte je a dbejte na bezpečnost přístupových údajů.
- Pozor na pravost - používejte pouze oficiální aplikace získané z oficiálních zdrojů (Google Play nebo App Store). Sami zadejte URL adresu banky do prohlížeče - nenavštěvujte bankovní stránky přes odkaz od třetí strany.
- Čas na změnu - pokud se dozvíte, že došlo k narušení bezpečnosti u vaší banky nebo obchodníka, ihned si vytvořte nové heslo. Při volbě nového hesla zkuste pracovat s různými znaky, čísly a znaménky. Zapojte svou tvořivost - výsledné heslo může mít například podobu V#n0cEk0l0K4pr.
- Ozvěte se - pokud máte pochyby o věrohodnosti zpráv, nebo máte podezření na něco nekalého během bankovních aktivit, bez váhání kontaktujte svou banku. Použijte k tomu však kontakt uvedený na platební kartě nebo v oficiální korespondenci, nikoliv ten z případné phishingové zprávy.
Článek KASPERSKY LAB CZECH REPUBLIC ze dne čtvrtek 27. června 2019
Další články od KASPERSKY LAB CZECH REPUBLIC