logo ESET software spol. s r. o.
Jiří Kropáč

Jiří Kropáč

Vedoucí brněnského viruslabu společnosti ESET

LinkedIn

V roce 2024 očekáváme v případě platformy Android také neustálý nárůst adwaru, clickerů a skrytých aplikací, jejichž autoři vydělávají peníze zobrazováním velkého množství reklam uživatelům. Tento přístup funguje, protože mnoho uživatelů nechce za aplikace platit a místo toho volí neoficiální verze zdarma, které jsou ale zpravidla součástí většího balíčku obsahujícího škodlivý kód. S takovými aplikacemi se mohou uživatelé nejčastěji setkat v obchodech třetích stran.

Očekáváme, že autoři škodlivého kódu mohou využívat nástroje umělé inteligence ke zlepšení jazykové kvality a důvěryhodnosti svých škodlivých aplikací a obsahu. Jejich distribuce bude také snazší a rychlejší vzhledem ke generativním schopnostem AI modelů, které mohou vytvářet nové webové stránky.

V Česku útočníci zneužívali také jména tuzemských přepravních společností, a to České pošty a Zásilkovny. Z obětí se snažili vylákat přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví nebo údaje k platebním kartám. V případě České Pošty se jednalo o klasický phishingový scénář, kdy útočníci získávali údaje pomocí podvodné webové stránky, kde uživatelé chtěli podat nebo vyzvednout zásilku.

V případě Zásilkovny útočníci hledali své oběti nejčastěji na online bazarech, kde se snažili uměle navyšovat prodejní cenu zboží - např. neúměrně vysokou cenou za přepravu, a poté vyzvali prodejce k zadání údajů k jeho platební kartě, aby mohl obdržet peníze za zboží.

V našich datech vidíme významný počet pokusů o exploitaci, kde se Česká republika řadí na osmé místo. Pro srovnání je na prvním místě Japonsko následované Spojenými státy a Polskem, Slovensko uzavírá druhou desítku na osmnáctém místě. Aktuálně je k dispozici aktualizovaná verze Log4j, kterou je třeba neprodleně nainstalovat.

Přesto ale je třeba provést veškeré ostatní bezpečnostní postupy, aby byla případná nákaza v systému včas odhalena a vyřešena.

Pokud by uživatel své přihlašovací údaje zadal, je zde významné riziko, že dojde k jejich odcizení. Následkem toho může přijít o svá soukromá data, jako jsou fotky a jiné soubory, ale kromě toho útočník získá přístup i k elektronické poště, záznamům v kalendáři, cloudovému úložišti a dalším.

V případě, že uživatel již údaje zadal, nebo si není jistý, zda tak v minulosti neučinil, doporučuji se obrátit přímo na webové stránky podpory společnosti Apple. V rámci prevence doporučujeme nastavit dvoufaktorovou ochranu přihlášení.

Adware jako takový nepřestavuje přímé riziko. Výrazně ale snižuje použitelnost počítače svými projevy jako jsou vyskakující okna nebo do webových stránek vložené reklamy. Často také snižuje výpočetní výkon. Dalším problémem je to, co se prostřednictvím adware inzeruje. Nemalá část inzerce nabízí produkty pochybné kvality nebo jde vyloženě o podvody.

Reklamní inzerát tak přesměruje uživatele na manipulativní stránku, která může z uživatele například vylákat citlivé údaje a způsobit tak další škody.

Stránka 1/2 Další >