logo GORDIC spol. s r. o.
Miroslav Dvořák

Miroslav Dvořák

Ředitel odboru Správa informační bezpečnosti společnosti GORDIC

LinkedIn

JS/Danger.ScriptAttachment detekujeme již více než rok jako nejčetnější hrozbu, jejíž podíl se v jednotlivých měsících mění, ale neustále se drží na první příčce mezi nebezpečnými kódy. Zákeřnost tohoto kódu spočívá především v tom, že dokáže do napadeného zařízení stahovat malware, aniž by si toho uživatel všiml.

Nejnebezpečnější v tomto ohledu může být ransomware, který zašifruje obsah napadeného zařízení a požaduje po oběti výkupné za opětovné zpřístupnění dat. Oproti červenci podíl JS/Danger.ScriptAttachment na celkových hrozbách vzrostl o 6,5 procentního bodu na 24,01%.

Nárůst detekcí trojského koně JS/Chromex.Submeliux může souviset s obdobím prázdnin. Právě v této době více uživatelů využívá neoficiální streamovací služby a stahuje si nabízené pluginy. Pluginy však mají naprosto opačný efekt. Navíc mohou do napadeného zařízení instalovat downloader. Nejčetnější internetovou hrozbou zůstává JS/Danger.ScriptAttachment.

Tento škodlivý kód se šíří především prostřednictvím příloh nevyžádaných e-mailů. Neškodí jen sám o sobě, dokáže do napadeného zařízení stáhnout další škodlivé kódy včetně vyděračského ransomware, který zašifruje obsah zařízení a požaduje po oběti výkupné.

Chromex se šíří prostřednictvím neoficiálních streamovacích služeb a poprvé jsme před ním varovali letos v dubnu. Vvyužívá například popularity neoficiálních streamovacích služeb na internetu a uživatelům nabízí instalaci škodlivých pluginů, které často slibují zrychlení načítání internetových stránek, ale ve skutečnosti způsobují opak.

Uživatelé na ně narazí i na streamovacích stránkách s českou nebo slovenskou doménou.

Zpětná analýza potvrdila naše dřívější tvrzení ohledně reálného dopadu ransomwaru WannaCry, který se České republice vyhnul. Obava uživatelů tedy nebyla na místě - hrozba byla jednak včas detekována a Česko navíc nebylo primárním cílem této kampaně. Na druhou stranu to však přimělo řadu firemních i domácích uživatelů k tomu, aby si uvědomili, že takové hrozby jsou reálné a je třeba přistupovat k IT bezpečnosti odpovědně.

Téměř desetinu detekovaných hrozeb představoval adware AztecMedia. Jde o aplikaci, která je určena k doručování nevyžádaných reklam. Její kód se vkládá do webových stránek a uživateli otevírá v prohlížeči nevyžádaná pop-up okna nebo bannery s reklamou. Tento adware je nepříjemný i v tom, že dokáže bez vědomí uživatele změnit domovskou stránku internetového prohlížeče.

Útočníci používají k šíření odkazů na podvodné stránky kompromitované facebookové účty českých uživatelů. Domníváme se, že některé weby byly dokonce vytvořeny speciálně pro Čechy, i když většina obsahu je v angličtině. Naznačuje to doména .cz v samotných URL adresách. Uživatelé Facebooku, kteří na svých profilech tyto podvodné weby propagují, o tom vůbec netuší. Útočník do jejich alba vloží několik fotografií s reklamou na podvodné weby a zároveň v obrázku označí několik přátel z kontaktů daného uživatele.

V závislosti na nastavení jejich soukromí se následně obrázky s reklamou zobrazí i kontaktům označených lidí. Pokud jste se s takovými fotografiemi na Facebooku setkali, určitě kontaktujte člověka, který je šíří. Sám o tom nemusí vůbec vědět. Tento člověk by si měl zkontrolovat antivirovou ochranou svůj počítač či mobilní zařízení a až následně změnit heslo k účtům na sociálních sítích.