Výhody a přínosy biometrických technologií již oceňují některé české firmy. Stále větší pozornost si získává například dynamický biometrický podpis, který je podle platné české i evropské legislativy plně ekvivalentní s běžným podpisem.
Hlavní výhodou biometrie je, že v ideálním případě reprezentuje přímo konkrétního člověka, nikoli přenositelný předmět, šifrovací klíč nebo tajemství. S nasazením biometrického podpisu počítá nejpozději do tří let nejméně polovina velkých společností.
"Některé biometrie umí příslušný software dokonce rozpoznat lépe než člověk - jde například o biometrie ruky, chůze nebo oční duhovky. Poskytuje tak možnost automaticky nalézt a rozpoznat konkrétního jedince mezi mnoha jinými. Systémy založené na biometrii je proto přínosné používat pro zajištění nezastupitelnosti a řízení logické i fyzické bezpečnosti. Pro některé naše zákazníky jsme například implementovali docházkový systém se čtečkami otisků prstu," říká Ivo Rosol, ředitel vývojové divize společnosti OKsystem.
Přestože je v současné době poměrně široká nabídka nejrůznějších zařízení pro práci s běžně dostupnou biometrií, zejména s otisky prstů nebo fotografií obličeje, biometrické systémy v tuzemských podmínkách dosud netvoří často poptávanou komoditu.
Překážek je více, především fakt, že běžně používaná biometrie sama neposkytuje dostatečnou jistotu jednoznačné identifikace. Většinou je tak nezbytné doplnit biometrický údaj ještě dalším faktorem, což komplikuje nejen proces identifikace, ale i příslušný snímač a software. Kromě toho je zde riziko podvrhnutí biometrického vzorku, zejména u otisků prstů a roli hraje také konzervativní přístup uživatelů.
"Osobně očekávám, že pozitivní roli v budoucí adopci biometrických technologií přinesou mobilní telefony, ve spojení s bezkontaktními platbami a mobilním bankovnictvím," doplňuje Ivo Rosol.
Změnu vnímání však mohou přinést také nové přístupy a technologie. Nadějným trendem je propojení biometrických technologií a kryptografie, tedy dvou diametrálně odlišných světů. V současné době se intenzivně pracuje například na autentizaci založené na použití biometrie hlasu a mobilního telefonu společně se standardní silnou kryptografií.
Biometrický podpis je digitální obdoba vlastnoručního podpisu, která slouží k bezpečnému a právně závaznému podepisování elektronických dokumentů a lze jím opatřit např. smlouvy, faktury, žádosti nebo nabídky, a ty jsou takto zabezpečené a připravené k dalšímu elektronickému zpracování, distribuci, případně i k tisku.
Tento podpis je založen na kombinaci vizuální reprezentace podpisu a řady parametrů, jako jsou rychlost, zrychlení, tlak, dynamika podpisu apod., které jsou pro každého jednotlivce jedinečné. Vše přitom funguje z pohledu uživatele velmi intuitivně - pouze se podepisuje nikoliv na papír, nýbrž na tablet s tlakově citlivým displejem či speciální "signpad".
Existují však i alternativy umožňující např. podpis na papírový dokument s využitím speciálního inkoustového pera pro zachycení jak psaného, tak i biometrického podpisu přes biometrickou podložku.
Biometrický podpis může nalézt uplatnění prakticky v libovolném odvětví, výběr technologie a implementaci lze přitom přizpůsobit nárokům daného prostředí. Podstatné je napojení této technologie na další podnikové aplikace či systémy a navazující procesy.
Biometrický podpis lze aplikovat prakticky pro jakoukoliv obchodní aplikaci a lze jej využít v řadě firemních procesů, jako jsou prodejní a obchodní procesy, platební transakce nebo interní a servisní procesy.
Umožňuje přesné a rychlé ověřování operací pomocí podpisových vzorů nebo odbourání papíru a využití pouze elektronických dokumentů.
Článek OKsystem a.s. ze dne pátek 23. ledna 2015
IT školení s dotací z projektu NPO - DIGI pro firmu
Podzimní IT kurzy, certifikace a školení
Praktické využití Copilotu v Microsoft 365
Snadnější přístup k dotovaným IT kurzům
Jak využít dotace na IT školení ze vzdělávacího programu Jsem v kurzu
Fresh IT konference představí trendy a nejdůležitější změny v IT
IT kurzy v rámci dotačního programu MPSV fungují a jsou skutečně pro každého
Webinář pro zájemce o školení a certifikace Cisco
Excel jako lehká varianta pro BI
Na FreshAI 2023 zaujmou nejen přednášky
Konference Fresh AI se zaměří na různé úhly pohledu na umělou inteligenci
Fresh IT 2017 - konference zaměřená na technologie Microsoft, Cisco a Linux
IS Sociální dávky pro MPSV zajišťuje OKsystem
Šifrovaná firemní komunikace jednoduše s mini serverem Babelbox
Babelnet - česká platforma pro šifrovanou firemní komunikaci
Nové technologie a trendy v biometrii a čipových kartách na květnové konferenci OKsystem
Petr Panec - nový obchodní ředitel OKsystem
Dynamický biometrický podpis má uplatnění pro libovolná odvětví
BABEL - firemní platforma pro šifrovanou mobilní komunikaci
OKsystem oceněn v soutěži Českých 100 Nejlepších 2014
OKbase pomáhá v péči o zaměstnance Ministerstva kultury
OKbase pomáhá v péči o zaměstnance TS Plzeň
Informační systém OKbase pomáhá v péči o zaměstnance supermarketů BILLA
IS OKbase pomáhá řídit personalistiku a docházku u výrobce lůžek LINET
Úspěšný sedmý ročník konference Smart Cards and Devices Forum 2014
Řízení lidských zdrojů v Contipro zajistí OKbase
Čipové karty pro Krajský úřad Moravskoslezského kraje dodá OKsystem
Nové termíny pro neformální snídaně s OKbase
Aktuálními trendy smart cards a smart devices
S OKbase máte vždy a všude přehled o docházce zaměstnanců
OKsystem pro český eGovernment
OKstartLAB podporuje technologiskou spolupráci mezi USA a ČR
Jana Benáková: nová obchodní ředitelka OKsystem
Školící strředisko OKsystem: nejlepší investicí je do vzdělávání
První oficiální mobilní aplikaci pro IFF vytvořil OKsystem
OKsystem posiluje obchodní tým OKbase
Docházka: nástroj pro plánování a evidenci pracovní doby
Trendy v personálních systémech
OKadresy usnadní přechod na registr RUIAN
Úspěšný třetí ročník SmartCard Forum 2010
Čipové karety Gemalto .NET splňují nároky v prostředí Windows
OKsystem se podílí na řešení studie projektu KONCEPT pro NÚOV