Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina, p.o. vstoupila do pilotního projektu a postupně během roku 2009 vybavuje všechny sanitní vozy nejmodernějšími odolnými notebooky Panasonic Toughbook CF-19.
Díky tomu bude mít každý vůz stálý přístup do integrovaného informačního systému ePCR od společnosti PURO-KLIMA, a. s. Ve střední a východní Evropě se jedná o zcela ojedinělé řešení. S podobným, ovšem ne tak komplexním systémem, pracují záchranáři v západní Evropě. Nepřetržitý přístup k důležitým informacím a efektivní práce s daty byly největšími motivy implementace systému.
Jakékoli vybavení sanitních vozů má vysoké nároky na odolnost a musí být uchyceno ve speciálních certifikovaných kotvících systémech. To proto, aby nemohlo dojít při rychlé jízdě či nárazu k pádu přístroje a zranění pacienta nebo posádky. Proto byly při výběru počítačů jednoznačnou volbou odolné notebooky Panasonic Toughbook.
Model Panasonic Toughbook CF-19 je odolný proti otřesům, extrémním telpotám, pádům, polití i prachu. Na extrémní podmínky, které mohou při zásahu záchranné služby nastat, je tedy připraven. Nabízí kombinaci klasického notebooku a tabletu (přenosný počítač ovládaný přes dotykový displej). K přepnutí do režimu tabletu stačí jednoduše 10,4palcový TFT barevný displej vertikálně převrátit přes klávesnici. Data pak může zdravotník vkládat dotykem prstu nebo elektronického pera, což usnadňuje práci v terénu i při jízdě.
Při použití nových Toughbooků probíhá celý zásah následovně. Dispečer přijme výzvu na tísňové lince záchranné služby, do počítače v centrále zadá údaje o pacientovi, místě zásahu a důležité upřesňující informace o stavu pacienta či charakteru logistiky zásahu. Tyto informace se okamžitě zobrazí zasahující posádce v počítači, který je vybaven přijímačem GPRS a GPS. CF-19 podporuje připojení k internetu přes GSM sítě, GPRS, Edge, 3G i HSUPA s rychlostí až 7,2 Mbps.
Každý záchranář nebo řidič sanitního vozidla zná velmi dobře svůj region, ve kterém pracuje, ale v případě zásahu na méně známém místě, může využít informací z navigačního systému. Pak odpadá hledání trasy a posádka je přímo navigována na místo zásahu. Během cesty na místo zásahu si zdravotník může vyhledat a zobrazit všechny důležité informace o pacientovi.
"A do budoucna budou mobilní odolné notebooky také napojeny na zdravotnický systém IZIP, čímž se propojení tzv. emergentních informací o pacientovi ještě rozšíří. Zasahující tým tak má okamžitý, komplexní a online přístup k mnoha potřebným informacím přímo v terénu," říká MUDr. Edita Richterová, náměstek léčebné přednemocniční péče a vedoucí lékařka zdravotnického operačního střediska ZZS KV, p.o.
Použití odolných notebooků Panasonic v terénu nenabízí však záchranáři pouze důležité vstupní informace. Dává také možnost, díky propojení s přístroji monitorujícími životní funkce pacienta, přímo zaznamenávat a do systému ukládat výsledky prováděných měření a vyšetření. Přímým propojením se dvěma dokovacími stanicemi lze ukládat například naměřené hodnoty krevního tlaku nebo záznam srdeční aktivity.
Zdravotník během zásahu vyplní přímo v terénu elektronicky zprávu o pacientovi. Vyplňování může probíhat přes dotykový displej způsobem zaškrtávání políček a zdravotník tedy nemusí většinu údajů vypisovat. Zpráva je pak automaticky odeslána do informačního systému záchranné služby. Odpadá tedy následné přepisování údajů, což šetří tolik cenný čas. V sanitním voze je také umístěna přenosná tiskárna, na které posádka vytiskne kompletní dokumentaci a předá ji spolu s pacientem personálu ve zdravotnickém zařízení.
Všechny zprávy v systému mají jednotnou úpravu, což následně umožňuje snadné statistické vyhodnocování výjezdů záchranné služby. Zdravotník všechna data zaznamená, uloží a odevzdá již během zásahu a prakticky ihned po návratu na výjezdové stanoviště je znovu připraven na další zásah. "Systém mobilní podpory výjezdových posádek přináší jednotnou, úplnou a čitelnou zdravotnickou dokumentaci a otevírá další možnosti komplexního pořizování, uchovávání a přenosu zdravotnických dat mezi ZZS a ostatními zdravotnickými zařízeními," dodává MUDr. Richterová.
Odolné notebooky Panasonic Toughbook jsou vybaveny nejmodernějšími procesory Intel Core 2 Duo SU9300, které nabízejí vysokou životnost baterie a jeden z nejlepších poměrů výkon/spotřeba. Baterie nabízí zhruba devět hodin provozu na jediné nabití a zdravotníci mohou přístroj používat v terénu velmi dlouhou dobu bez nutnosti napájení ze sítě. Kromě toho se Toughbook nabíjí i přímo přes dokovací stanici ve vozidle.
Velmi dobré zkušenosti vedou uživatele systému ke snaze vybavit moderními odolnými notebooky a přístupem k systému ePCR od společnosti PURO-KLIMA, a. s všechny vozy ZZS kraje Vysočina. Přesvědčení o efektivitě moderního řešení je jednoznačné a dlouhodobé užívání jistě povede k zásadním časovým úsporám a zkvalitnění velmi náročné práce záchranářů.
Článek PANASONIC CZECH REPUBLIC s.r.o. ze dne pátek 16. října 2009
Kompaktní skenry pro každou firmu
Odolný notebook Toughbook CF-54 pro pracovníky v terénu
Interaktivní tabule pro podniky a vzdělávací instituce
Laserové projektory pro firmy a vysoké školy
Kvalitní poslech s novými DAB+ rozhlasovými přijímači Panasonic
Odolná výpočetní technika Panasonic rozšiřuje svůj majoritní podíl na evropském trhu
Filmová kamera s 5.7K rozlišením pro výrobu profesionálního videa
Displeje pro venkovní interaktivní digitální reklamu
Skenery A4 pro hotely, zdravotnická zařízení a cestovní agentury
IP video intercom systém s integrací pro různé systémy
Profesionální displeje Panasonic se zárukou výměny zařízení
Nová řada bezpečnostních kamer Panasonic
Laserový projektor pro velkoplošnou projekci s rozlišením 4K+
Komplexní řešení pro konferenční místnosti
Nový standard pro bezpečnostní CCTV kamery
KX-HTS32 - nová telefonní ústředna Panasonic IP-PBX
Jak flexibilní je váš komunikační systém?
Ověřovací software QuikID pro notebooky Toughbook a tablety Toughpad
Nová PBX Panasonic KX-NSX pro spojení z libovolného zařízení
Technologie detekce dronů snižuje hrozbu terorismu
Plně odolný tablet Panasonic Toughpad FZ-A2
Superodolná otočná kamera do nejdrsnějších povětrnostních podmínek
Odolný tablet Toughbook CF-D1 pro práci v terénu
Odolný notebook Toughbook CF-54 má nová vylepšení
Kapesní tablety Panasonic Toughpad FZ-F1 a FZ-N1
Nové IoT technologie Panasonic
Displeje Panasonic s úzkými rámečky pro videostěny
V mobilní práci notebooky stále dominují
Vizuální řešení pro ceremoniály Rio 2016 zajistí Panasonic
Specializovaná dokovací řešení pro mobilní pracovníky
SIP telefony Panasonic s dotykovou obrazovkou
Panasonic Toughbook CF-20 - plně odolný profesionální notebook typu 2-v-1
Spolehlivé profesionální zobrazovací panely
Odolný tablet s displejem ve formátu A3 a podporou pro 3D CAD
Bezpečnostní Full HD IP kamery pro malé a střední firmy
Jednotný komunikační systém Panasonic UC Pro
Video over IP ve spolupráci Panasonic a Grass Valley
Tablety Toughpad s certifikací ATEX pro práci ve výbušném prostředí
Hybridní osvětlovací řešení Panasonic Space Player
Panasonic AW-UE70 - 4K kamera pro pevnou instalaci a vzdálené ovládání
PT-RQ13K - nejlehčí laserový 4K projektor
Toughbook CF-MX4 - notebook i tablet v jednom
Cloud P2 Cast - řešení pro profesionální TV vysílání a filmovou tvorbu
VIERA Connect Developers: nový vývojářský portál Panasonic
VIERA neoPlasma: nová řada 3D TV Panasonic
Panasonic Viera Cast: TV s přístupem na tn.cz
Nejlepší 3D televize je plazma Panasonic
Skype v televizorech Panasonic
Panasonic vyhlašuje on-line fotosoutěž LUMIX Award 2009-2010