Digitální fotoaparáty neustále přicházejí s novými a vylepšenými možnostmi. Nejeden spotřebitel se tak postupně přestane v bohatých nabídkách výrobců orientovat. Pojďme si tedy teď některé z funkcí představit ...
Optický a digitální zoom
Díky optickému zoomu můžete například nafotit obličeje osob ve větší vzdálenosti, pořídit detaily krajiny či budov a mnoho dalšího. Efektu zvětšení je dosaženo tím, že se mění relativní vzdálenost mezi čočkami objektivu. Digitální zoom je poněkud odlišný - střed obrázku se zvětšuje "uměle". Efekt je stejný, jako kdyby se fotka zvětšila a předimenzovala v počítači.
Stabilizátor
Čím výkonnější je zoom vašeho fotoaparátu, tím více potřebujete stabilizátor obrazu. Když si totiž objekt zvětšíte zoomem, riskujete, že obraz bude rozmazaný, navíc tato pravděpodobnost roste s klesajícím osvětlením. Stabilizátor je tedy téměř nezbytný v interiérech. Ovšem nenechte se zmást sliby některých výrobců, kteří se snaží zákazníky uvést v domnění, že jejich přístroj je vybaven touto užitečnou funkcí - mnohdy se totiž setkáte s informacemi typu "elektronická stabilizace obrazu", "ochrana proti rozmazání obrazu", "možnost stabilizace" a tak podobně. Všechny tyto metody sice skutečně vedou k redukci roztřeseného efektu, ovšem za cenu ztráty celkové kvality snímku. Pravý stabilizátor toto zvládne bez problémů.
Širokoúhlý objektiv
Tak trochu protikladem zoomu je širokoúhlý objektiv – umožňuje pořídit snímek celé krajiny i z velké blízkosti. Za širokoúhlé považujeme objektivy do 35 mm.
Snímač
Čím rychleji fotoaparát snímá světlo, tím lépe pracuje. A právě snímač spolu s čočkou jsou dva základní faktory, které tuto schopnost přístroje ovlivňují. Větší snímače se hodí tehdy, potřebujete-li dosáhnout co nejvyššího rozlišení. Vlastně je lze přirovnat k odkrytému objektivu. Můžete tak i při nízkém osvětlení fotit bez použití blesku, a přesto kvalita snímku zůstane zachována. S menším snímačem také můžete zvýšit rozlišení, ovšem obrázek bude nečistý. To je největší slabina kompaktních fotoaparátů. Větší snímač umí rozostřit pozadí a "vypíchnout" to hlavní, takže obrázek působí příjemně a čistě.
Detekce úsměvu
Funkce detekce obličeje (Face Detection) už nestačila, a tak někteří výrobci přišli s dalším vylepšením, takzvaným Smile Detection – detekce úsměvu. Jde o to, že po aktivaci této funkce dokáže fotoaparát zachytit obličej právě ve chvíli, kdy se pusa objeví v klasickém tvaru úsměvu, i když spoušť zmáčknete o něco dříve. Ovšem z praxe je známo, že k detekci nestačí obyčejný (a přirozený) úsměv, dokonce u některých modelů je nezbytné, aby focená osoba ukázala zuby, jindy je zase potřeba, aby úsměv pomalu vyplnil celý obrázek. Zkrátka nelze říct, že byste se bez této pomůcky neobešli, ani že se jedná o zcela spolehlivou funkci.
Displej a blesk
Některé otočné displeje je možné vyklápět pouze nahoru a dolů, u jiných modelů se displej otáčí do všech směrů. Při nákupu také zvažte možnost externího blesku. Záleží na tom, jak moc zamýšlíte fotografovat v interiérech. Externí blesk je většinou velmi účinný a dokáže vyvolat dojem přirozeného světla.
Megapixely
Snímek pořízený přístrojem se 3 megapixely je už možné vytisknout ve formátu A4 a vysoké kvalitě. Nejběžnější fotoaparáty nabízejí 6 - 8 megapixelů (ikdyž není výjimkou ani 15 megapixelů), což už stačí k tomu, abychom s fotkou mohli dodatečně do velké míry pracovat (zvětšování apod.).
Video
Dnes již mnoho fotoaparátů umožňuje zároveň natáčet video. Aby však funkce byla skutečně využitelná, musí umět nahrávat zvuky a natáčet po neomezeně dlouhou dobu (některé přístroje jsou omezeny na 15 či 30 vteřin). Ujistěte se také, že během natáčení přístroj zvládne funkci zoom.
Baterie
Jste-li fotografickými fandy a dokážete-li trávit dlouhé hodiny v terénu s aparátem v ruce, pak určitě nestojíte o to, aby vám sotva v polovině práce došly baterie. Je tedy lepší upřednostňovat baterie nabíjecí, které lze nabíjet v přenosné nabíječce. Pokud dáváte přednost bateriím obyčejným, nezapomeňte si při svých cestách nosit také baterie zásobní.
Paměťová karta
Pokud je karta v základní výbavě fotoaparátu, počítejte s tím, že její kapacita bude omezená. Vyplatí se tedy raději dokoupit ještě jednu paměťovou kartu. Co se týče typů karet, zřejmě nejpopulárnější je karta SD – podporuje ji řada počítačů, čteček, televizí a dalších zařízení.
Článek Sdružení obrany spotřebitelů ČR ze dne úterý 12. května 2009
Nakupujeme a prodáváme přes internet
Srovnání mobilních telefonů pro seniory
ČOI radí, jak na nákup nového mobilního telefonu
Jak se osvědčil mobil Apple iPad ?
První SMS podatelna je na Praze 6
Jak vybírat bezpečný a spolehlivý online obchod ?
Karta pomoci pomáhá záchranářům
Nové informace k downloads-portal.sk
Nová pravidla EU pro přístup k internetu
Projekt OpenCard se prodražuje
Telekomunikační balíček před schválením v EU
Ceny zboží na internetu padají
Co přinese nový zákon o platebním styku ?
Virtuální procházka a ochrana soukromí
EU si posvítila na internetové obchody s elektronikou
Jsou vyhledávače cen zboží na webu k užitku ?
Má ekologický mobil budoucnost ?
Pozor na formuláře na inzerci v katalogu
Odbavení na letišti přes mobil
Při brouzdání z mobilu buďte opatrní
Odborné semináře pro podnikatele
Nabíječky baterií pro mobilní telefon
Chcete umět dobře fotit ?
Antivir nestačí na bezpečnost PC
Je nutné posílit bezpečnost internetu
Kdy je uzavřena spotřebitelská smlouva přes internet
Hračky na rádiové ovládání mohou být rušivé
Pozor na Český telefonní seznam
Nový program pro bezpečnější internet
Nesouhlas s postojem Magistrátu
Vánoční nákupy z pohodlí domova
Reklama na ploché televizory je často zavádějící
Jak reklamovat telekomunikační služby
Obezřetnost při nákupu přes internet se vyplatí
Průzkum dostupnosti zelených linek u telefonních operátorů
České radiokomunikace a jejich péče o zákazníky
Test internetových obchodů 2008
T-Mobile zaslal zákazníkům omylem několik tisíc korun
Rodina vyhrála spor s Telefónicou O2
Rádi komunikujete ? Založte si vlastní blog