V polovině minulého týdne schválil Evropský parlament návrh právní normy, která by měla do budoucna vést k razantnějšímu postihu porušování autorských práv. Za ilegální stahování hudby či filmů z internetu by mohly do příště padat až nepodmíněné tresty ...
Porušování autorských práv je problém, s kterým se potýkáme již dlouhá léta. Nejde pouze o pirátské kopie filmů či hudebních nahrávek, ale také o padělky světových oděvních značek, obuvi nebo léčiv. V posledním desetiletí se padělání, v podstatě čehokoli, stalo natolik rozšířeným, že se EU rozhodla zakročit. Podle odhadů překročily hospodářské ztráty spojené s padělky 500 miliard eur ročně, v čemž jsou zahrnuty ztráty obchodních příležitostí a daňových příjmů. Navíc v případě padělání léčiv může dojít k vážnému ohrožení života spotřebitelů.
Evropský parlament s přísnějšími postihy za pirátství přijal též myšlenku sjednotit v rámci EU pokuty za výrobu padělků. Pokuta by mohla dosáhnout výše až 300.000 eur (asi 8,5 milionu korun) a v nejzávažnějších případech by mohli být výrobci a obchodníci s padělky potrestáni odnětím svobody až na 4 roky. Menší prohřešky, jako je sdílení chráněných výrobků (např. fotokopie knih pro studijní nebo výzkumné účely, nebo sdílení hudebních nosičů), by zůstalo v pravomoci národního občanského práva. Do budoucna by tedy ve většině případů porušení práv duševního vlastnictví národní soudy musely s pachateli jednat na základě jednotných pravidel.
Přijetí nového zákona vyvolalo vlnu jak pozitivních, tak negativních ohlasů. Parlamentní zpravodaj k zákonu Nicola Zingaretti uvedl, že tato směrnice, která poprvé harmonizuje trestní zákony členských zemí, je „nutná v boji s organizovaným zločinem, který nezná hranic“. Na druhé straně ředitel evropské spotřebitelské organizace BEUC, Jim Murray, společně s jinými organizacemi oslovil europoslance otevřeným dopisem, ve kterém varuje: „Podle současného návrhu by se děti poslanců, stejně jako mnoho jiných mladých Evropanů, mohly stát oběťmi špatně definovaných kriminálních sankcí.“ Podle BEUC návrh zákona trestné činy formuluje vágně a mnohdy zavání porušováním lidských práv.
Normou se nyní budou zabývat jednotlivé členské státy EU. Směrnice vstoupí v platnost pouze v případě, že ji schválí všechny členské země. To může být ale obtížné, neboť země jako Velká Británie nebo Nizozemsko se obávají, že EU zachází při harmonizaci trestního práva příliš daleko a vměšuje se tak do oblasti tradičně vyhrazené členským zemím.
Článek Sdružení obrany spotřebitelů ČR ze dne středa 9. května 2007
Nakupujeme a prodáváme přes internet
Srovnání mobilních telefonů pro seniory
ČOI radí, jak na nákup nového mobilního telefonu
Jak se osvědčil mobil Apple iPad ?
První SMS podatelna je na Praze 6
Jak vybírat bezpečný a spolehlivý online obchod ?
Karta pomoci pomáhá záchranářům
Nové informace k downloads-portal.sk
Nová pravidla EU pro přístup k internetu
Projekt OpenCard se prodražuje
Telekomunikační balíček před schválením v EU
Ceny zboží na internetu padají
Co přinese nový zákon o platebním styku ?
Virtuální procházka a ochrana soukromí
EU si posvítila na internetové obchody s elektronikou
Jsou vyhledávače cen zboží na webu k užitku ?
Má ekologický mobil budoucnost ?
Pozor na formuláře na inzerci v katalogu
Odbavení na letišti přes mobil
Při brouzdání z mobilu buďte opatrní
Odborné semináře pro podnikatele
Nabíječky baterií pro mobilní telefon
Antivir nestačí na bezpečnost PC
Je nutné posílit bezpečnost internetu
Kdy je uzavřena spotřebitelská smlouva přes internet
Hračky na rádiové ovládání mohou být rušivé
Pozor na Český telefonní seznam
Nový program pro bezpečnější internet
Nesouhlas s postojem Magistrátu
Vánoční nákupy z pohodlí domova
Reklama na ploché televizory je často zavádějící
Jak reklamovat telekomunikační služby
Obezřetnost při nákupu přes internet se vyplatí
Průzkum dostupnosti zelených linek u telefonních operátorů
České radiokomunikace a jejich péče o zákazníky
Test internetových obchodů 2008
T-Mobile zaslal zákazníkům omylem několik tisíc korun
Rodina vyhrála spor s Telefónicou O2
Rádi komunikujete ? Založte si vlastní blog