Oblast videoher je v EU velmi dynamická. Předpokládá se, že do konce roku 2008 bude na videohrách celkový zisk 7,3 miliardy EUR. Videohry však mají negativní vliv na chování hráčů, tedy především mládeže.
V očích těchto lidí se totiž stírá rozdíl mezi videohrou a realitou a mají pocit, že se i v reálném životě mohou chovat stejně jako ve hře, protože oni i všichni ostatní mají "několik životů". Výsledkem je agresivní chování těchto hráčů v reálném životě. Jak to vypadá bylo vidět na jedné škole v Helsinkách, kde v listopadu 2007 došlo k přestřelce.
Na základě toho došlo v některých členských státe EU k zákazu nebo zpřísnění prodeje některých agresivních až brutálních videoher, jako je např. "Manhunt 2". V souvislosti s tím přezkoumala Evropská komise současná opatření ve 27 členských státech EU. Tato opatření mají chránit nezletilé před nebezpečnými videohrami. Od roku 2003 používá 20 členských států celoevropský samoregulační systém PEGI (Pan-European Games Information), který klasifikuje hráče podle věkových skupin. Podle mínění Evropské komise musí herní průmysl investovat více prostředků s cílem zlepšit a hlavně pravidelně aktualizovat systém PEGI a udělat z tohoto systému skutečně celoevropský nástroj. Průmysl a veřejná správa by rovněž měly posílit spolupráci, která povede k lepšímu informačnímu zázemí veřejnosti o systémech klasifikace podle věkových skupin a k odlišení tohoto systému od jiných systémů hodnocení her. Během následujících dvou let by měl být zpracován kodex chování maloobchodních prodejců pro prodej videoher nezletilým.
"Videohry se staly zásadní složkou evropského průmyslu multimediálních materiálů a jejich prodej zažívá po celé Evropě nenadálý vzrůst. Tento pozitivní aspekt však s sebou nese zvýšenou zodpovědnost průmyslu, který musí zajistit, aby rodiče věděli, jaké videohry hrají jejich děti," řekla Viviane Redingová, komisařka pro informační společnost a média. "V tomto ohledu je PEGI jako nástroj samoregulace zodpovědného průmyslu a jediný systém tohoto typu pokrývající téměř celou Evropu zcela jistě prvním velmi dobrým krokem. Rovněž se ale domnívám, že může být zásadně zlepšen, v Evropě i mimo ni, a to širším informováním veřejnosti o své existenci a plným uplatňováním systému PEGI Online. Dále vyzývám členské státy a průmysl, aby upravily prodej videoher v obchodech tak, aby byla bezpodmínečně respektována ochrana mladistvých."
"Všichni spotřebitelé potřebují jasné a přesné informace, aby mohli činit rozhodnutí se znalostí věci. Ale toto platí ještě více o dětech, které jsou ve společnosti jedněmi z nejzranitelnějších spotřebitelů. Dnes je naše poselství jasné: Průmysl a úřady národních států musí podniknout další kroky, aby se rodiče mohli správně rozhodnout za sebe a za své děti", dodala Meglena Kunevová, komisařka pro ochranu spotřebitele.
Podle průzkumu Evropské komise je systém PEGI dnes využíván ve 20 členských zemích. Německo a Litva přijaly závazné právní předpisy pro tuto oblast, Malta se opírá o všeobecné právní předpisy. Čtyři další členské země – Kypr, Lucembursko, Rumunsko a Slovinsko nevytvořily žádný systém. Patnáct členských zemí přijalo právní předpisy, které se týkají prodeje v obchodě nezletilým. Jedná se o prodej videoher se škodlivým obsahem a oblast působnosti těchto předpisů se v různých zemích liší. Do dnešního dne čtyři země (Německo, Irsko, Itálie a Velká Británie) některé násilné videohry zakázaly.
Systémy PEGI přijaté v roce 2003 zavádějí klasifikaci dle věkových skupin a poskytujíé varování o stupni násilí nebo používání hrubé mluvy. To umožňuje rodičům vybírat hry vhodné pro jejich děti a dospělým hráčům vybírat lépe svoje hry. Systém PEGI je podporován hlavními výrobci herních konzolí v Evropě. PEGI Online, spolufinancovaný z programu EU pro bezpečnější používání Internetu byl zahájen v roce 2007 jako reakce na rozmach internetových videoher.
Evropská komise projevila přání, aby byla přijata následující opatření k harmonizaci politik v rámci jednotného trhu :
Videohry jsou čím dál tím více přístupné na Internetu nebo mobilních telefonech, což jsou zdroje, které by do konce roku 2010 měly představovat 33% celkových zisků odvětví videoher. V současné době již odvětví videoher vytváří zisky rovné polovině zisků z hudebních nosičů a přesahující zisky kinosálů v Evropě.
Článek Sdružení obrany spotrebitelu CR ze dne pondělí 26. května 2008
Nakupujeme a prodáváme přes internet
Srovnání mobilních telefonů pro seniory
ČOI radí, jak na nákup nového mobilního telefonu
Jak se osvědčil mobil Apple iPad ?
První SMS podatelna je na Praze 6
Jak vybírat bezpečný a spolehlivý online obchod ?
Karta pomoci pomáhá záchranářům
Nové informace k downloads-portal.sk
Nová pravidla EU pro přístup k internetu
Projekt OpenCard se prodražuje
Telekomunikační balíček před schválením v EU
Ceny zboží na internetu padají
Co přinese nový zákon o platebním styku ?
Virtuální procházka a ochrana soukromí
EU si posvítila na internetové obchody s elektronikou
Jsou vyhledávače cen zboží na webu k užitku ?
Má ekologický mobil budoucnost ?
Pozor na formuláře na inzerci v katalogu
Odbavení na letišti přes mobil
Při brouzdání z mobilu buďte opatrní
Odborné semináře pro podnikatele
Nabíječky baterií pro mobilní telefon
Antivir nestačí na bezpečnost PC
Je nutné posílit bezpečnost internetu
Kdy je uzavřena spotřebitelská smlouva přes internet
Hračky na rádiové ovládání mohou být rušivé
Pozor na Český telefonní seznam
Nový program pro bezpečnější internet
Nesouhlas s postojem Magistrátu
Vánoční nákupy z pohodlí domova
Reklama na ploché televizory je často zavádějící
Jak reklamovat telekomunikační služby
Obezřetnost při nákupu přes internet se vyplatí
Průzkum dostupnosti zelených linek u telefonních operátorů
České radiokomunikace a jejich péče o zákazníky
Test internetových obchodů 2008
T-Mobile zaslal zákazníkům omylem několik tisíc korun
Rodina vyhrála spor s Telefónicou O2
Rádi komunikujete ? Založte si vlastní blog