V Národní technické knihovně v Praze proběhl v pátek 15.11. 2010 již druhý ročník hi-tech GPU Computing Conference (Prague 2010). Hlavním pořadatelem byla společnost Sprinx Systems a.s., která je ve spolupráci s partnery (NVIDIA a Fakulta informačních technologií ČVUT) dodavatelem superpočítačů a aparatur pro kosmický výzkum.
GPU Computing vychází z původní myšlenky využití klasických grafických karet pro výpočetní účely, která se začala výrazněji rozvíjet po roce 1999. Grafické karty hnané dlouhodobou snahou o co nejvěrnější grafiku v reálném čase tak řadu let představují akcelerátory s bezprecedentním výpočetním výkonem a programovatelností. Zlomem a historickým milníkem v této oblasti, bylo uvedení technologie NVIDIA CUDA v první polovině roku 2007.
V ČR bylo do roku 2008, podobně jako ve světě, výpočetní využití grafických karet omezeno na několik málo univerzitních a akademických týmů, experimentujících s přicházející technologií a jejím využitím ve svém oboru. Po rozšíření High Performance Computing aktivit společnosti NVIDIA v Evropě a ustanovení společnosti Sprinx Systems (známé též v souvislosti s českým superpočítačem Amálka a spoluprací na projektech Evropské kosmické agentury), výhradním dodavatelem GPU výpočetních karet NVIDIA Tesla v regionu, lze s jistým odstupem za USA, západní Evropou a Japonskem sledovat výrazný nástup odborného zájmu o tyto technologie i mimo akademickou oblast. GPU Computing Conference proto odkryla i zasvěcencům nové obzory.
Současný výkon grafických procesorů založených na nejnovější architektuře Fermi s podporou technologie CUDA, otevírá dveře využití obrovského výpočetního výkonu nejen pro interdisciplinární vědecké výzkumy, ale také při realtime simulacích v medicíně, biotechnologiích, elektrodynamice, meteorologii a jiných výpočetně náročných úlohách.
Grafické karty s architekturou Fermi také vynikají svým výkonem při grafických operacích. Náročné vizuální úlohy, které trvaly i několik dní, dnes můžete provádět v reálném čase nebo během několika málo minut.
Je dobře, že naše významné vysoké školy či fakulty nestojí stranou tohoto procesu. Na konferenci se představila dvě nová CUDA Teaching a Research centra - Fakulta informačních technologií ČVUT a FEI Vysoké školy báňské z Ostravy.
"Zájem o GPU Computing konferenci mě opravdu ohromil a jsem strašně rád, že nestojíme v tomto nastupujícím trendu stranou. Otevřením CUDA Teaching and Research Centra se Česká Republika zařadila mezi přední země v Evropě, které výrazně přispívají do rozvoje GPU computingu.", řekl Igor Staněk, NVIDIA Product PR Manager pro Evropu, Afriku a Indii.
Článek Sprinx Systems, a.s. ze dne čtvrtek 21. října 2010
Jak na migraci ze serveru do cloudu
Sdílená distribuční centra pro lepší doručování zboží z e-shopů
Sprinx Consulting podporuje aktivity Salesforce v České republice
CRM Sprinx Systems vstupuje na ruský trh
ART AUKCE s podporou Sprinx Systems
Sprinx Systems podporuje projekt Český INTERNET pomáhá
Školení v programování na architektuře CUDA
Denisa Kalousková: nová HR manažerka Sprinx Systems
SprinxCRM propojuje HelpDesk a CRM systém do jednoho integrovaného řešení
Lukáš Přibyl a Ondřej Klamt: nové posily v týmu Sprinx Systems
SprinxCRM s podporou Windows 8
Sprinx Systems posiluje akvizicí Jean Systems a PharmSys
Sprinx podporuje projekt pro seniory SENSEN.cz
Sprinx Systems je hostingovým partnerem Kentico Software
Podle analýzy Sprinx Systems svádějí obchodníci nejčastěji svůj neúspěch na přepracovanost
GPU Computing: megatrend současnosti
Nový CRM a obchodní systém SprinxCRM for Windows Azure od Sprinx Systems