logo tesena s.r.o.

Povinná přístupnost webů se od června 2025 rozšiřuje i na soukromé subjekty

Díky Evropskému aktu o přístupnosti nabývá dnem 28. 6. 2025 účinnosti zákon o požadavcích na přístupnost některých výrobků a služeb, který nařizuje splnění daných kritérií i některým soukromým webovým a mobilním aplikacím - jde tedy např. o e-shopy, elektronické bankovnictví, informační a rezervační systémy v dopravě, audiovizuální služby, bankomaty a platební či samoobslužné terminály.

"Přístupnost webů a mobilních aplikací je dnes brána jako konkurenční výhoda. Přístupné služby využije víc lidí, včetně seniorů, lidí s handicapem nebo lidí s dočasnými omezeními, jako je např. zlomená ruka. Přístupné weby navíc často splňují technické požadavky vyhledávačů, což vede k lepším pozicím ve vyhledávačích a vyšší návštěvnosti. Je také třeba si uvědomit, že z lepší přístupnosti profitují i běžní uživatelé, např. dobře čitelné písmo, kontrastní barvy nebo možnost ovládání webu bez myši zlepšují použitelnost pro všechny. Přístupnost je dlouhodobý trend, který se bude dál rozvíjet. Firmy, které jí implementují včas, budou mít výhodu před konkurencí, která bude muset změny zavádět dodatečně," říká Lucie Paulíčková, Deputy CEO společnosti Tesena.

Podle Světové zdravotnické organizace má 16 % světové populace nějakou formu handicapu. Řada z nich má velký vliv na možnost využívání moderních technologií. Jen v Evropské unii trpí určitou formou omezení, které trvale znepříjemňuje používání internetu, okolo 20 % lidí.

Povinná přístupnost webů a mobilních aplikací pro snadné použití uživateli s handicapem platí pro státní instituce a organizace financované z veřejných prostředků již od února 2008. I po sedmnácti letech však řada z nich vykazuje chyby a někteří o této povinnosti ani nevědí.

Mezi největší chyby, které se vyskytují na webových stránkách, patří nedostatečný kontrast textu vůči pozadí, který způsobuje problémy s čitelností obsahu. Dále problémy s navigací na stránce bez použití myši, nedostatečná podpora čteček obrazovky, nesprávné nebo chybějící popisy polí a chyby ve formulářích.

Za přístupný web se považuje takový, který je návštěvník s těžkým zdravotním postižením schopen i přes svůj zdravotní handicap efektivně používat. Např. pokud uživatel neslyší, může si u videa přečíst titulky, nebo pokud je uživatel barvoslepý, povinná formulářová pole jsou označena hvězdičkou.

Dalším bodem je srozumitelnost, kdy obsah a ovládání rozhraní musí být srozumitelné a předvídatelné - např. instrukce při vyplňování formulářů nebo srozumitelné chybové hlášky při nesprávně vyplněném poli formuláře.

Třetí podmínkou je ovladatelnost - pokud uživatel nemůže používat myš, je možné plně ovládat web klávesnicí.

Jak ověřit přístupnost webu

Již v lednu 2019 spustilo sérii kontrol Ministerstvo vnitra, které se zaměřilo na to, zda jsou weby institucí státní správy a samosprávy přístupné i pro osoby se zdravotním postižením. Až dojde k rozšíření povinností i na soukromé subjekty, bude jejich dodržování kontrolovat hned několik institucí.

Tou hlavní by měla být Česká obchodní inspekce, další pak Úřad pro ochranu osobních údajů a v některých případech i Český telekomunikační úřad.

Každý úřad pak bude posuzovat závažnost přestupku, maximální výše následné pokuty bude deset milionů korun.

Článek tesena s.r.o. ze dne pátek 28. března 2025

Další články od tesena s.r.o.