Informační technologie již dávno nejsou doménou výhradně mužů. Oproti evropským zemím Česko v zastoupení žen v ICT profesích sice stále hodně zaostává, pomalu jich ale přibývá. Přitom právě ženy stály u zrodu samotného oboru. Specifická je oblast testingu, kde je poměr žen a mužů vyrovnanější než v jiných odvětvích IT.
I když počty žen působících v IT v Česku meziročně rostou, podle průzkumů pracuje v sektoru informačních technologií, který v tuzemsku živí kolem tří set tisíc lidí, pouhých 12 % žen. To řadí Česko mezi státy Evropské unie s nejmenším zastoupením žen ve světě jedniček a nul. Evropský průměr je zhruba 20 %, celosvětově počet mužů pracujících v IT stále výrazně převažuje.
"První základy programování počítačů položila londýnská matematička Ada Lovelace a první kompilátor programovacího jazyka sestavila matematička, informatička a důstojnice námořnictva Spojených států Grace Hopper. S rychlým rozvojem informačních technologií do oboru začalo vstupovat čím dál víc mužů. Aktuálně IT stále ovládá genderový stereotyp, kdy je počítačový svět vnímán jako výlučně mužský. To se ale v posledních letech mění. Podle zprávy LinkedIn z roku 2023 se počet žen v IT globálně zvýšil o 24 % za posledních pět let," říká Lucie Paulíčková, Deputy CEO společnosti Tesena, kde v IT na pozici testera pracuje 37 % žen.
Rozšířený mýtus o mužském povolání posilují další stereotypní představy o ryze mužských dovednostech - analytické myšlení, flexibilita nebo matematické schopnosti.
"Práce IT specialistů ale vyžaduje také trpělivost, týmovou spolupráci, komunikativnost a empatii - tedy vlastnosti obvykle připisované ženám. Ještě do roku 2005 byl podíl žen v ICT profesích v Česku vyšší, ale později se propadl. Důvodem bylo, že ženy v začátcích rozvoje informačních technologií zastávaly více nekvalifikovaných pozic, které s dalším rozmachem technologií zanikly a tím kleslo i procento žen v ICT. Ve skutečnosti je nízké zastoupení žen dlouhodobý stav a drží se téměř neměnně kolem 10 až 12 %. Nyní však nastupují studenti, kteří to mění, a dívek pozvolna přibývá," říká Martin Vodička, ředitel Soukromé středí školy výpočetní techniky v Praze (SSŠVT).
Specifickou oblastí informačních technologií je testování softwaru, kde ženy početně muže dohánějí. Pozice software testera jsou ženami obsazovány výrazně častěji než třeba programátorská pracovní místa, v českém testingu je žen více než čtvrtina. Právě oblast testingu je pro ženy často vstupní branou do světa IT. Pro pozici testera totiž není nutné učit se základy fungování hardwaru, komunikačních sítí, teorii vývoje softwaru, programování v konkrétních jazycích a další spoustu informací.
Získat základní znalosti potřebné k testování je díky různým kurzům mnohem snazší a rychlejší. Pozice spojené s testováním softwaru jsou u žen, které chtějí vstoupit do světa IT, v posledních letech velmi populární. Nabízejí totiž flexibilitu, vysoké finanční ohodnocení a dynamiku práce. Ženy navíc do oblasti testingu přinášejí řadu pozitiv, proto jsou firmami v posledních letech stále víc vyhledávané.
Testing má obecně pro ženy přívětivější image, neboť zde mohou využít svůj potenciál i z pohledu běžného uživatele - ženy totiž dokáží vnímat jiné aspekty testovaného produktu než muži a přináší tak často zcela nový pohled na vyvíjený produkt či službu. Výhodou je cit pro detail, pečlivost a také schopnost vnímat širší souvislosti, což mužům často chybí.
Rychle se měnící IT prostředí zvyšuje nároky i na vzdělávání. Ženy se ale často bojí učit nové věci. Obecně mají v informačních technologiích největší zastoupení na pozicích projektový management, analýza dat, UX/UI Design a právě testování. V souvislosti s automatizací a robotizací na testing ale firmy kladou stále vyšší požadavky a z testerů se stávají inženýři kvality s větším množstvím povinností.
Zatímco v zahraničí už začíná být automatizace běžnou součástí testingu, v Česku se ženy často do této oblasti obávají proniknout, zbytečně se tak připravují o zajímavé pracovní nabídky.
Rozdíly panují nejen v zastoupení žen na konkrétních pozicích, výrazně se liší i finanční ohodnocení. Finanční ohodnocení žen v IT je konkurenceschopné, ale stále existuje mzdová propast mezi muži a ženami. Rozdíl v průměrném platu, který je v informačních technologiích aktuálně kolem 75 tisíc korun měsíčně, je až 20 % ve prospěch mužů.
Rozdíly v platovém ohodnocení se v IT projevují stejně jako v jiných odvětvích. Jedním z největších důvodů platových rozdílů mezi ženami a muži je nízké sebevědomí žen, které se často bojí říct si o odpovídající částku, která se v testingu pohybuje mezi 60 a sto tisíci korunami měsíčně.
Složitější je pro ženy také udržet krok s novými technologiemi. Největší podíl na výši platu má zejména rozsah znalostí a zkušeností uchazeče, což bývá u žen v produktivním věku obtížnější naplnit vzhledem k potřebě rovnováhy mezi pracovním a rodinným životem.
Článek tesena s.r.o. ze dne pátek 21. února 2025
Oblast testingu je pro ženy často vstupní branou do světa IT
Softwarový tester - to je jistota i v době AI
Podcast tesena: How to successfully outsource a testing project
Testing Breakfast Club - Test Automation
Jak se z malé firmy stala středně velká a jaké výzvy v oblasti hodnot to přináší