Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že zaměstnavatelé smějí po předchozím oznámení monitorovat komunikaci zaměstnanců na pracovních počítačích. Rozhodnutí se dotýká všech zařízení ve vlastnictví firmy, tedy nejen počítačů, ale i chytrých telefonů a tabletů.
"Průlomové rozhodnutí Evropského soudu nyní firmám umožní monitorovat i soukromou elektronickou korespondenci zaslanou prostřednictvím e-mailu, Facebooku či populárních komunikátorů typu WhatsApp, iMessage včetně sdílení obrázků pomocí aplikací Snapchat či Instagram. Pokud zaměstnavatel jejich využívání přímo nepovoluje, mohli by zaměstnanci přijít o pracovní místo," říká Martin Hnízdil, Marketingový manažer společnosti truconneXion.
Na mobily a tablety se v posledních dvou letech přesunula více než polovina času využívaného pro soukromé účely. Zcela oprávněně jsou mobilní zařízení trnem v oku mnoha českým zaměstnavatelům, kteří bez vhodné aplikace pro jejich správu a monitoring nejsou schopni vyhodnotit, do jaké míry jsou využívány pro soukromé účely, a zajistit tak bezpečnost dat. Zájem o tyto aplikace proto rapidně roste.
Kromě dodržování pracovní kázně mají bezpečnostní opatření za cíl ochránit mnohdy citlivá firemní data na mobilních zařízeních. Tím, že se zaměstnanci dopouštějí rizikových aktivit, například stahují nelegální obsah či navštěvují pornografické stránky, vystavují firemní zařízení riziku zavlečení viru.
Z poflakování a prokrastinace na tuzemských pracovištích se stává závažný problém. Například před Vánocemi odkrojily mimopracovní aktivity jednomu zaměstnanci z pracovní doby v průměru dokonce 92 minut denně! Pokud práci nedoženou později, připraví své chlebodárce skoro o čtyři dny práce.
Rozsudek Evropského soudu pro lidská práva je de facto závazný i pro Českou republiku. Pokud zaměstnavatel seznámí pracovníky s pravidly využívání firemních prostředků včetně způsobu jejich monitorování a zaměstnanec pravidla poruší, soud by již neměl zpochybňovat právo zaměstnavatele na monitorování soukromé komunikace zaměstnance.
Zaměstnavatelé by měli všechny pracovníky seznámit s tím, jak mohou nakládat s výpočetní technikou, a upozornit je i na způsob monitoringu výpočetní techniky. Tato pravidla by měla být i součástí pracovních smluv. Už samotné varování, že k monitoringu dochází, sníží zneužívání na minimum. Nicméně chronické lajdáky to mnohdy neodradí a ty je možné nyní snadněji usvědčit.
Monitorování zaměstnanců není v Česku novinkou. Více než 59% firem již monitoruje využívání výpočetní techniky, vyplývá ze statistiky společnosti truconneXion. Proti flákačům přitvrzují zaměstnavatelé nově i tím, že nemonitorují jen počítače, ale také pracovní mobily a tablety.
Článek truconneXion a.s. ze dne pondělí 25. ledna 2016
Vánoční soukromé aktivity zaměstnanců na internetu
Proč firmy chtějí monitoring aktivit zaměstnanců na internetu
Výpočetní technika zaměstnanců pod dohledem
Nelegální software v Česku podle analýzy AuditPro a truconneXion
Monitoring zaměstnanců zlepšuje pracovní morálku úředníků
Analýza nelegálního softwaru podle krajů ČR
Internet pro soukromé účely je zneužíván nejčastěji po obědě
AuditPro7: proaktivní řešení se snadným ovládáním a vnitřní inteligencí
Monitoring zaměstnanců se loni v českých firmách stal převažujícím fenoménem
Vánoční nákupy na internetu rozptylují zaměstnance
AuditPro je jedničkou na ruském trhu
Zapomeňte na Facebook a hry v práci
truconneXion získává za AuditPro od Microsoftu ocenění Partner roku pro střední a východní Evropu
Nelegální software podle krajů ČR
O hravé zaměstnance už nestojíme
Krize naučila zaměstnavatele podrobně sledovat využití svých IT zdrojů
BSA v USA odměňuje, v Čechách pracují udavači nelegálního softwaru zadarmo
Sociální sítě hýbou světem internetu, ale také pracovní dobou českých zaměstnanců
AuditPro 5.5 hlídá veškeré neautorizované zásahy do počítačů
Propuštění zaměstnanci podávají udání na bývalé zaměstnavatele
Český software AuditPro v 11 zemích a s rekordními výsledky
truconneXion a Gopas partnery licenčních seminářů Microsoftu
Za první 2 měsíce více než 50 tisíc prodaných licencí AuditPro verze 5